Objev, který překvapil. Toto uměly Egypťanky používat už tisíce let před naším letopočtem

 Věda a Výzkum 
01. června 2018 11:07 / Karel Kovka
  5
📷
2 fotografie v galerii
Co všechno uměli staří Egypťané vyrobit a používat? Pixabay
Egypt je zajímavý nejen díky svým nesčetným památkám, jako jsou pyramidy, chrámy či hrobky v Údolí králů, které přečkaly staletí. Zajímavý je rovněž pohled na běžný život tehdejších obyvatel. Například hygiena starých Egypťanů byla, stejně tak jako prevence, na nečekaně vysoké úrovni.

Egypťané například věděli, že některé nemoci přenášejí parazité. A tak si, ve snaze ochránit se před zavšivením, ženy, muži i děti holí hlavy. Vysoce postavení kněží si vyholují celé tělo, aby na nich neulpěla žádná havěť v posvátné době, kdy slouží bohům. A před nepříjemným hmyzem se dokáží chránit i repelenty.

Ze dna vyschlých jezer sbírají směs sody se solí, ředí vodou a roztok poté rozstřikují po obytných místnostech, což pomáhá hubit parazity a hmyz. Sodu míchají i s vonnými oleji a vytváří tak jakési mýdlo, které bylo oblíbeným prostředkem k osobní hygieně. O tom, jací parazité trápili naše předky, jsme psali v tomto článku.

Obecně se má za to, že obřízka je židovský rituální obřad. Ale obřízku, jako prostředek k zachování čistoty provádějí Egypťané už 4 000 let před naším letopočtem. A používají i deodoranty. Nepříjemného pachu potu se snaží zbavit pomocí různých ingrediencí, jako jsou citrusové plody nebo skořice.

Rovněž si potrpí na vonný dech. Do medu přidávají různé vařené bylinky a koření, jako skořici, mátu a myrhu, a ze směsi vyrábějí pastilky na osvěžení dechu.

V národní knihovně ve Vídni se nachází papyrus se zřejmě nejstarším receptem na zubní pastu. Skládá se z vysušených květů kosatců, soli, pepře a máty. Z hlediska prevence toto složení dalece předbíhá svou dobu, protože kosatce obsahují účinnou složku proti parodontóze, což potvrdila i současná věda.

A prevence proti nemocem je rovněž až nečekaně moderní. Například dělníci na stavbách pyramid a velkolepých chrámů mají jídelníček bohatý na cibuli, česnek a ředkev. Je známo, že tato zelenina obsahuje spoustu látek, které představují silná přírodní antibiotika. A ta pomáhají v prevenci nemocí  v prostředí, kde se vyskytuje mnoho lidí na malém prostoru.

A zajímavost nakonec. Těhotenský test je dnes zcela běžnou záležitostí. Věděli jste ale, že jej používaly už ženy ve starém Egyptě? Byl velmi jednoduchý. Denně se trochu vymočily na zrna ječmene a pšenice. Pokud žádná nevyklíčila, žena těhotná nebyla. A moderní věda potvrdila, že látky nacházející se v moči ženy, která není těhotná, zabraňují růstu zrn.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky