Vědci objevili zřejmě nejúčinnější jed, jaký se kdy na planetě objevil

Šípový jed jihoamerických indiánů získávaný z žab je opravdu velmi účinný
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
31. května 2018 12:03 / Shutterstock
  30   13
Historie jedů a s nimi spojeného travičství je stará jako lidstvo samo. Je známo, že mnozí panovníci, ze strachu před otravou měli k dispozici služebníky, kteří ochutnávali jejich jídlo či nápoje. Opravdu účinných a smrtelných jedů je celá řada. A nyní vědci objevili zřejmě nejúčinnější jed, jaký se kdy na planetě objevil.

Účinných jedů, které dokáží zabít člověka ve velmi malých koncentracích je celá řada. Můžeme jmenovat třeba ricin, který se získává ze semen skočce obecného. Smrtelná dávka činí přibližně 70 – 500 μg (mikrogramů). Záleží na způsobu aplikace. Dalším přírodním a velmi účinným jedem je třeba „šípový jed“ jihoamerických indiánů batrachotoxin, získávaný z výměšků kůže tří druhů žab. Jeho smrtelná dávka je přibližně 1,3–2,1 ng na kilogram váhy. Se smrtelně jedovatými žábami se můžete seznámit v tomto našem článku.

Oblíbeným jedem byl v minulosti i arzen. Zejména v Itálii, kde k němu byl poměrně snadný přístup. Arzen totiž vzniká jako vedlejší produkt čištění mědi. Bílé krystaly oxidu arzenitého vznikaly uvnitř komínů italských tavicích pecí.

Oxid arzenitý je dobře rozpustný ve vodě, ale třeba i víně a je bez chuti. Zbavit se jeho prostřednictvím nepohodlných lidí bylo proto velmi snadné. Devatenácté století vůbec bylo „zlatým věkem otrav arzenem“, protože byl v té době levný, snadno dostupný a rozšířil se tak v Evropě i ve Spojených státech.

Z jedů vyrobených člověkem v laboratoři pak můžeme jmenovat látku VX, která je nejrozšířenějším zástupcem chemických bojových látek. Vyskytuje se jako bezbarvá až nažloutlá kapalina bez zápachu. Proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. Smrtelná dávka leží mezi 1 mg při vdechnutí a 10 mg při absorpci kůží.

A nyní vědci hlásí objev nového, nesmírně účinného jedu. Botulotoxin je již nějakou dobu znám. Používá se poměrně hojně v estetické medicíně, především na úpravu mimických vrásek. A nově objevený jed patří do stejného soudku. Jedná se o botulotoxin typu H, který produkuje DNA bakterie, jejíž název nebyl z bezpečnostních důvodů zveřejněn.

Jeho účinnost je opravdu strašlivá. Již dvě miliardtiny gramu dokážou usmrtit člověka! Vzato čistě teoreticky, by tak 15 gramů této látky dokázalo vyhubit veškeré lidstvo. Protijed pochopitelně neexistuje.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu