Senzační objev! Vědci našli přímo v centru města něco hodně neobvyklého

Snímek odkryté části aztéckého chrámu boha větru přímo v centru dnešního Mexico City
 Objevy 
24. července 2017 04:43 / Twitter
  2   1
Přímo v centru Mexico City se našly pozůstatky aztéckého chrámu a rituálního hřiště. K objevu došlo těsně za římskokatolickou katedrálou blízko náměstí Zocalo.

Tento objev podtrhuje starobylost mexického hlavního města, které se rozkládá na místě kde stálo předtím aztécké hlavní město Tenochtitlán.

Odkryté byly základy masivního kruhového chrámu aztéckého boha větru Ehecatla a menší části rituálního hřiště, které zmiňují i ​​první španělští kronikáři při popisu původního Tenochtitlánu, hlavního města říše Aztéků. „Na základě těchto zjištění můžeme prokázat skutečné lokalizace a rozměry každé ze staveb popsaných v kronikách," říká Diego Prieto, vedoucí hlavního mexického institutu antropologie a historie.

Archeologové také podrobně vysvětlili nález 32 krčních obratlů, kterí mají souviset s rituály konanými na hřišti. „Byly to lidské oběťi spojované s aztéckou s míčových hrou," vysvětluje další archeolog Raul Barrera. Zachovala se však jen část původně 50 metrů dlouhého hřiště a část hlediště.

Z částí chrámu se zachovaly některé původní bílé štuky z let 1486-1502 za vlády aztéckého panovníka Ahuizotla, předchůdce Montezuma, kterého sesadil španělský dobyvatel Hernando Cortéz. Španělské písemnosti se dokonce zmiňují o tom, jak mladý Montezuma hrál na rituálním hřišti proti staršímu spojeneckému králi a prohrál, což bylo považováno za znamení, že aztécká říše padne.

Chrám se svým kulatým tvarem s délkou 34 metrů a výškou 4 metry odlišoval od mnoha jiných čtverečních chrámů, které převládaly na nejsvětějším ceremoniálním prostoru Aztéků. Archeolog Eduardo Matos uvedl, že vrchol chrámu byl pravděpodobně postaven tak, aby připomínal stočeného hada.

Po dokončení archeologického průzkumu bude na místě postaveno muzeum.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Postavit ohniště není žádný problém. Musíte dodržet jen pár zásad

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu