NASA přišla s vynálezem, který může zásadně změnit život na planetě

Skleník na Měsíci? Všechno je možné
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
18. května 2017 03:06 / Shutterstock
  0   2
Vědci z University of Arizona ve spolupráci s NASA přišli s návrhem pěstovat zeleninu na jiných planetách. Vyvinuli nafukovací skleník, který má zajistit zásobování astronautů potravinami.

Miniaturní biotop je připojen k přívodu vzduchu z obytného modulu. To znamená, že do oběhu vstoupí CO2 produkovaný člověkem. Kritickým bodem je však přívod vody. Ta musí být buď dopravena ze Země nebo získaná z prostředí v závislosti na tom, zda je voda přítomna v kapalné nebo zmrzlé formě.

Na ochranu rostlin před zářením by skleník měl být postaven v podzemí. Avšak rostliny potřebují světlo. Tento problém chce NASA vyřešit pomocí LED diod, řekl Ray Wheeler, projektový manažer Kennedy Advanced Life Support Research Center. Možné by bylo i hybridní řešení s umělým světlem pomocí solárních modulů, světelných koncentrátorů a kabelů z optických vláken.

Tímto způsobem by prostředí ve skleníku mělo co nejvěrněji napodobit podmínky na Zemi. Předmětem budoucího výzkumu bude zajištění nejvhodnějších rostlin, které by tyto podmínky dokázaly přežít. První cílem je Měsíc nebo Mars. Kromě rozsáhlého testování na Zemi astronauti skleník úspěšně otestovali i na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Avšak zdroje na ISS nejsou dostatečně velké, aby udržely rostliny naživu dlouhodobě. V rámci projektu "Green House" se to ale brzy změní.

„Tento nápad, vzít něco živého ze Země a dále to pěstovat ve vesmíru mi připadá docela zajímavý," řekl Wheeler. „Tento skleník je poměrně autonomní, co se týče jeho fungování na Měsíci, Marsu, nebo jinde."

Tak se možná v budoucnu mimo bio potravin dočkáme i vesmírných potravin. I když, moc levné by asi nebyly.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Postavit ohniště není žádný problém. Musíte dodržet jen pár zásad

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu