Další hrozba přírody je tady. Supervulkán v Evropě brzy vybuchne

Podle vědců může dojít k erupci v blízké budoucnosti
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
18. května 2017 04:18 / Shutterstock
  3   2
Vědci varují, že jedna z italských sopek je v kritickém stádiu a že hrozí zničující erupce. Doufají, že výsledky jejich výzkumu donutí místní úřady jednat a připravit se na to nejhorší.

Flegrejské pole nebo Campi Flegrei je název vulkanické kaldery, která se nachází nedaleko Neapole. Podle expertů z Observatoře Vesuvius a londýnské University College hrozí, že vybuchne. Poslední erupce se sice odehrála již v roce 1538, ale od té doby je oblast vulkanicky aktivní a pravidelně zde dochází k menším či větším zemětřesením.

Vědci zpozorovali, že pod zemskou kůrou v této části Itálie se hromadí magma, k čemuž docházelo i před poslední erupcí ještě ve středověku. Jejich studie publikovaná v časopise Nature naznačuje, že k další erupci může dojít již brzy. „Zkoumali jsme, jak pod Campi Flegrei praská a hýbe se zem. Tento pohyb naznačuje, že kaldera se dostává do kritického stadia, kdy další její aktivita může vyústit do možnosti erupce," vysvětluje Christopher Kilburn z University College London.

Pokaždé, když se pod vulkánem hromadila energie, magma stoupalo na povrch. Když ale následně nedošlo k erupci, nahromaděná energie se pozvolna uvolnila. Nyní se ale zdá, že k samovolnému uvolnění nedochází a stane se tak až působením seismické aktivity.

Podle vědců je nezbytné, aby italské úřady byly na situaci připraveny. Případný výbuch sopky by totiž mohl postihnout 360 tisíc lidí žijících v blízkosti kaldery, ale také téměř milion obyvatel nedaleké Neapole.

Camp Flegrei není jedinou vulkanickou hrozbou v Itálii. Na vulkánu Etna, nejvyšší aktivní sopce v Evropě, dochází k výbuchům pravidelně. Naposledy v dubnu, kdy do vzduchu vyvrchlila oblak prachu.

◼ redakce
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nové obrněné vozidlo britské armády je tak špatné, že se z něho dělá vojákům špatně

Dům a zahrada

PU pěny utěsní každý otvor. Jsou mezi nimi ale značné rozdíly

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Zavřít reklamu