Ovládneme konečně vesmír? Naděje vypukne již za tři roky!

Space Rider se umí bez problémů i vrátit na Zem.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
28. července 2017 10:50 / ESA
  0   0
Vesmírné plavidlo Space Rider, které je spíše malým robotickým raketoplánem, by od roku 2020, kdy se poprvé dostane do kosmu, mělo vynášet do vesmíru nejenom klasický provozní náklad, ale také například vědecké experimenty. Navíc by se mělo umět zvládnout bez poškození dostat i zpátky na Zem.

Jak to bude vypadat po zlatém věku raketoplánů, řeší nejenom NASA ale i další odborníci již více než pět let. Připravovaný raketoplán Space Rider by měl na oběžnou dráhu Země vynést během jednoho letu až 800 kilogramů nákladu. Do vesmíru ho vynesou rakety Ariane, zptáky na Zem se pak už tento, pouze 4 až 5 metrů „velký”, raketoplán dokáže vrátit a přistát sám.

Nyní se právě raketoplán Space Rider rozhodla Evropská kosmická agentura zprivatizovat, takže budoucí lety by již měly být provozovány vybranou soukromou společností. Evropská kosmická agentura (ESA, European Space Agency) je mezivládní organizace pro využití vesmíru, která má v současnosti 22 členských států, mezi něž patří i Česká republika.

Kosmodromem ESA je Guyanské kosmické centrum v Kourou v jihoamerické Francouzské Guyaně, díky jejíž blízkosti k rovníku může snadno dosáhnout komerčně důležité oběžné dráhy. Díky spolehlivému a výkonnému nosiči Ariane 4, získala ESA důležité místo na trhu kosmických dopravců posílené v současnosti novou výkonnou raketou Ariane 5. Zároveň se v posledních letech stala druhým nejvýznamnějším hráčem na poli kosmického výzkumu spolu s NASA.

Marek Pokorný | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu