Mužská antikoncepční pilulka? Funguje, ale některé vedlejší účinky jsou děsivé!
Hormonální mužská antikoncepce
Na výzkumu hormonální antikoncepce pro muže se finančně podílí i OSN. Od roku 2008 byly výsledky práce týmu vědců otestovány na 320 zdravých mužích z celého světa ve věku od 18 do 45 let. Testovaní muži měli před zahájením pokusu normální počet spermií.
Antikoncepce byla založená na syntetickém koktejlu hormonů, které měly potlačit výrobu dalších spermií: především mužského testosteronu a ženského progesteronu a estrogenu. Muži dostávali várku této směsi vždy jednou za 8 týdnů. "Když muž dostane dávku testosteronu, jeho mozek předpokládá, že tělo už má dost, proto omezí produkce testosteronu i spermií ve varlatech," popsal účinky mužské antikoncepce pro CNN Dr. Seth Cohen, jenž se na výzkumu podílel. Progestin (tedy kombinace progesteronu a estrogenu) pak mozek oblbne úplně. Výsledkem je, že varlata zcela přestanou vyrábět jak spermie, tak testosteron.
U 274 testovaných mužů udržela hormonální antikoncepce počet spermií pod úrovní 1 milion spermií na mililitr ejakulátu po dobu 24 týdnů. Antikoncepce fungovala u 96 procent testovaných. Čtyři ženy monitorovaných mužů během experimentu otěhotněly, všechny takto narozené děti byly zcela zdravé.
Vedlejší účinky
Podobně jako ženská hormonální antikoncepce má i mužská obdoba řadu vedlejších účinků. Celkem 20 mužů experiment předčasně vzdalo. Preparát jim působil bolesti svalů a hlavy, zvýšené libido, silné akné a nečekané změny nálady směřující k depresi. Jeden z mužů dokonce spáchal během testů sebevraždu.
Když testování skončilo, většině mužů se plodnost obnovila – trvalo to nejméně 12 týdnů. Bohužel osm mužů zůstalo neplodnými zřejmě trvale - plodnost se jim nevrátila ani po 52 týdnech. Vědci přiznávají, že jde o riziko, byť jen slabé, s nímž bude třeba do budoucna počítat.
Vědci na vývoji hormonální antikoncepce pro muže ale dál pracují. Aktuálně soustředí svůj zájem na odbourání vedlejších účinků souvisejících se změnou nálad a kožními problémy.
Nehormonální mužská antikoncepce
Slibný je také vývoj nehormonální mužské antikoncepce, takzvaného Vasalgelu. Aplikuje se injekčně do chámovodů a vědci už speciální gel otestovali na opicích a v roce 2018 jsou v plánu testy na lidech. "Speciální gel zabrání mužům početí potomka až na dva roky," řekl expert na reprodukční medicínu Adam Balen. Podle jeho slov si ale na mužskou variantu antikoncepce ještě počkáme, gel by totiž mohl způsobit mužům velké komplikace. Podle mnohých odborníků totiž například hrozí ucpání chámovodu gelem, což by mohlo vést k zánětům a velké bolestivosti.
Vývoj mužské antikoncepce je běh na dlouhou trať, takže rozhodně v následujících letech se budou muset spolehnout na tradiční kondom nebo na to, že antikoncepci bude pravidelně užívat jejich partnerka.