Úspěch britských lékařů. Kmenové buňky dokázaly pacientům vrátit zrak

Kmenové buňky dokázaly vrátit pacientům zrak
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
26. března 2018 13:31 / Shutterstock
  0   0
Kmenové buňky a terapie kmenovými buňkami je již delší čas hodně diskutované téma a názory na tento způsob léčby se často diametrálně liší. Ale ať je to jak chce, v londýnském centru pro léčbu slepoty byl zaznamenán slibný úspěch.

Kmenové buňky jsou nediferencované živočišné buňky, které mají schopnost se dělit a přeměnit se na jiný buněčný typ. Tato schopnost umožňuje tělu vytvořit nové buňky a opravit tak poškozené části těla, které se skládají z buněk, které se dělit neumí.

Zdrojem kmenových buněk může být mimo jiné kostní dřeň, pupečníková krev nebo tuková tkáň. Podle dosavadních výzkumů se však „nejlepšími“ zdají být embryonální kmenové buňky z několikadenního zárodku. Odběrem kmenových buněk se však embryo zničí, což vyvolává etické problémy.

V londýnském centru pro léčbu slepoty aplikovali lékaři vůbec poprvé „záplatu“ z kmenových buněk dvojici starších pacientů, která měla vážnou zrakovou vadu, kdy v důsledku makulární degenerace (AMD) přestávají pracovat buňky ve žluté skvrně (makule), tedy v místě nejostřejšího vidění. Oběma pacientům implantovali lékaři do oka shluk kmenových buněk upravených tak, aby se vyvinuly do buněk zajišťujících správnou činnost makuly.

Oba pacienti nebyli před zákrokem schopni rozeznat knihu a už vůbec ne písmena. Po roce od zákroku se jim zlepšil zrak natolik, že dokážou rozeznávat předměty, které předtím viděli jen jako šedavé skvrny a dokonce dokážou přečíst tištěný text. O dalších objevech na poli medicíny jsme informovali v tomto článku.

Výsledky léčby zatím nejsou stoprocentní, ale první zjištění jsou podle autorů výzkumu velmi slibná, a to i u jiných problémů způsobujících výrazné zhoršení zraku až slepotu. Zákrok s kmenovými buňkami by podle nich mohl být v budoucnu stejně běžný, jako jsou dnes operace šedého zákalu.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Migrénovník je nejenom dekorativní rostlina, ale také krásně voní a pomáhá s bolestmi hlavy

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu