Tajemné hučení ze země má možná své vysvětlení

Polární záře může být jednou z příčin tajemného hučení
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
25. listopadu 2017 08:46 / Shutterstock
  21   2
Před několika lety bylo velkým hitem sledování, kde všude se objevilo tajemné hučení ze země. Vyrojily se různé teorie o jeho původu. Jak vypadá situace dnes? Máme několik poznatků a informací.

Konec světa?

Jak je vidět, konec světa, jak předpovídali někteří, zatím nenastal. Ne že by se lidstvo nemuselo nad sebou zamyslet, ale přece jen to vypadá, že záhadné zvuky ze země nebudou vzkazem tohoto typu. Projevy zvuků ovšem neustávají. Původní projevy z let 2010 – 2011 se postupně doplňovaly o další. Po určité pauze se další zvuky objevily i v roce 2015. Ani to jistě není konečný stav. Jiné zvuky totiž vznikají i v povětří a ty jsou sledovány běžně i na dalších místech až do současnosti.

Působení mimozemšťanů a konspirace

Je jasné, že v případě objevení nějakých nezvyklých jevů se vyrojí také spousta teorií, které se snaží záhady vysvětlit. Jedním názorem je, že za těmito zvuky stojí mimozemská civilizace. Není sice docela jasné, proč by měli mimozemšťané k nám tímto způsobem promlouvat z nitra země, ale takovýto názor přesto existuje. Vedle těchto neověřených zpráv se objevují také různé konspirační teorie.

Svět pod světem

Jednou z teorií je i názor, že zvuky pocházejí od civilizace, která žije pod povrchem naší planety. Inspiraci čerpají zastánci teorie z románu Julese Verna. Některé zvuky totiž nezní jen jako temné hluboké hučení na hranici slyšitelnosti, ale zaznamenáno bylo také kvílení či řev zvířete. Kvílení bylo slyšet ve vrtu hlubokém asi 13 km, což tuto teorii přiživilo.

I příroda má právo na zvuk

Většina seriózních vědců se ovšem kloní k názoru, že jde o běžný projev přírody. Hluboké zvuky a případná burácení jdou na vrub pohybu tektonických desek. Může jít také o zvuky, které vznikají v souvislosti se zemětřesením. Vedle těchto zdrojů kmitání existuje v přírodě mnoho dalších zvuků, které se mohou spojit v děsivé divadlo. I z čisté oblohy se může ozvat hrom. Vyloučeno není ani působení slunečních erupcí. Ve hře jsou pochopitelně i všechny vulkanické erupce, bouře a tsunami. Jiní vědci hovoří o vlivu polární záře.

Zvuk je působen člověkem

Vedle toho ještě zůstává prostor pro působení člověka. Víme, jaké zvuky vyvolávají letadla, která překonávají rychlost zvuku. Rázová vlna se proto může přenášet i na větší vzdálenosti. Také vysílání mezi telefonickými stanicemi může svým elektromagnetickým působením vyvolat podobné zvuky. Další druh vlnění do prostoru šíří vojenské letectvo při komunikaci s ponorkami. V souvislosti s vojenským působením pak nejsou vyloučeny ani některé vojenské testy nových zbraní.

Velmi pravděpodobně tedy různá sledování tohoto jevu mohou mít i různou příčinu. Na jednom místě za „záhadou“ stojí zemětřesení, na jiném komunikace s ponorkou, jinde se uplatní zvuk polární záře. Pro člověka ale ještě dlouho zůstane toto vše záhadou a připomínkou, kolik toho ještě o naší planetě nevíme.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu