Převratný způsob, jak odhalit příčiny vzniku duševních onemocnění

 Věda a Výzkum 
20. listopadu 2017 14:11 / Tereza Marková
  3   0
📷
2 fotografie v galerii
Schizofrenie se projevuje především poruchami myšlení, bludy a poruchami vnímání  Pixabay
V laboratorních podmínkách se vědcům podařilo vypěstovat "mini-mozky", které mohou významně přispět k objasnění příčin vzniku schizofrenie. Pocházejí z buněk odebraných pacientům trpících touto nemocí.

Schizofrenie bývá chápána jako onemocnění, které vzniká v mozku ve velmi raném stádiu vývoje. Projevuje se například sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy a jde ruku v ruce s rozsáhlou sociální či pracovní dysfunkcí. Nová studie se zaměřila na příčiny vzniku této nemoci. Prostřednictvím růstu cerebrálních organoidů, "mini mozků", pocházejících z buněk skupiny pacientů, se skupina vědců v čele s Michalem Stachowiakem z univerzity v Buffalu dostala o krok blíž k cíli.

Tým použil kožní buňky ze skupiny dospělých pacientů s diagnózou schizofrenie a současně ze skupiny zdravých dospělých a vyvinul organoidy z obou skupin. Ty pak následně porovnávali a zjistili zásadní rozdíly v části mozku zvané kůra. U schizofrenní skupiny se nezralé buňky, které se jednoho dne změní v nervové buňky známé jako neurony, rozšiřovaly příliš mnoha směry a do příliš velké vzdálenosti.

"V podstatě existují stovky, ne-li tisíce defektů genomu (genetického materiálu organismu), které mohou vést k onemocnění," řekl Stachowiak. Tvrdí také, že poruchy v genomické cestě známé jako INFS mohou vést k fyziologickým změnám, které jsou zodpovědné za vznik některých příznaků schizofrenie. "Myslím, že poprvé máme vhodný experimentální nástroj k tomu, abychom se pokusili zjistit, zda se nám podaří některé z těchto poruch opravit nebo rovnou zabránit jejich vzniku," řekl Stachowiak.

Madeline Lancasterová, neuroložka z Cambridge University, uvedla, že snaha najít příčiny schizofrenie pomocí cerebrálních organoidů je "zajímavou premisou". Schizofrenie je sama o sobě komplikovaná a mnohdy kontroverzní diagnóza. Organoidy tak mohou být způsobem, jak prozkoumat některé z hypotéz o jejím vzniku. Jedná se však o novou technologi, a tak je nejprve třeba, stejně jako v případě všech inovací, dohodnout se na tom, jak nejlépe tuto novou metodu využít.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu