Převratný způsob, jak odhalit příčiny vzniku duševních onemocnění

 Věda a Výzkum 
20. listopadu 2017 14:11 / Tereza Marková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Schizofrenie se projevuje především poruchami myšlení, bludy a poruchami vnímání  Pixabay
V laboratorních podmínkách se vědcům podařilo vypěstovat "mini-mozky", které mohou významně přispět k objasnění příčin vzniku schizofrenie. Pocházejí z buněk odebraných pacientům trpících touto nemocí.

Schizofrenie bývá chápána jako onemocnění, které vzniká v mozku ve velmi raném stádiu vývoje. Projevuje se například sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy a jde ruku v ruce s rozsáhlou sociální či pracovní dysfunkcí. Nová studie se zaměřila na příčiny vzniku této nemoci. Prostřednictvím růstu cerebrálních organoidů, "mini mozků", pocházejících z buněk skupiny pacientů, se skupina vědců v čele s Michalem Stachowiakem z univerzity v Buffalu dostala o krok blíž k cíli.

Tým použil kožní buňky ze skupiny dospělých pacientů s diagnózou schizofrenie a současně ze skupiny zdravých dospělých a vyvinul organoidy z obou skupin. Ty pak následně porovnávali a zjistili zásadní rozdíly v části mozku zvané kůra. U schizofrenní skupiny se nezralé buňky, které se jednoho dne změní v nervové buňky známé jako neurony, rozšiřovaly příliš mnoha směry a do příliš velké vzdálenosti.

"V podstatě existují stovky, ne-li tisíce defektů genomu (genetického materiálu organismu), které mohou vést k onemocnění," řekl Stachowiak. Tvrdí také, že poruchy v genomické cestě známé jako INFS mohou vést k fyziologickým změnám, které jsou zodpovědné za vznik některých příznaků schizofrenie. "Myslím, že poprvé máme vhodný experimentální nástroj k tomu, abychom se pokusili zjistit, zda se nám podaří některé z těchto poruch opravit nebo rovnou zabránit jejich vzniku," řekl Stachowiak.

Madeline Lancasterová, neuroložka z Cambridge University, uvedla, že snaha najít příčiny schizofrenie pomocí cerebrálních organoidů je "zajímavou premisou". Schizofrenie je sama o sobě komplikovaná a mnohdy kontroverzní diagnóza. Organoidy tak mohou být způsobem, jak prozkoumat některé z hypotéz o jejím vzniku. Jedná se však o novou technologi, a tak je nejprve třeba, stejně jako v případě všech inovací, dohodnout se na tom, jak nejlépe tuto novou metodu využít.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít