Léta ztracená a tajemně opuštěná vesnice byla znovu nalezena

 Věda a Výzkum 
23. listopadu 2017 14:25 / Tereza Marková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Podle rozměrů byl mezi vykopávkami i panský dům Internet
Historici jsou přesvědčeni, že objevili pozůstatky středověké skandinávské vesnice tajemně ztracené v době renesance. Tři kamenná nádvoří byla nalezena na dánském ostrově Zealand v blízkosti města Tollerup.

Objev je o to vzácnější, že o jejich existenci je v písemných pramenech mnoho záznamů, ale důvod zániku není dodnes jasný. "Zajímavostí je, že máme několik velmi starých písemných pramenů, které nám pomáhají objasnit, co přesně jsme nalezli ve výkopu," řekl Gunvor Christiansen, archeolog z Muzea v Roskilde.

První záznamy o existenci vesnice se datují do roku 1085, kdy král Canute IV. v dopise podrobně popisuje své rozhodnutí předat její správu biskupovi. Vykopané domy pocházejí z doby o několik staletí později. Jednalo se zřejmě o prominentní sídlo, původně zde stálo nejméně šest farem a zámek. Základy tří odkrytých staveb, datovaných do doby pozdního středověku a renesance (kolem roku 1400 až 1600), jsou obklopeny štěrkovou jámou a odpovídají popisům panského sídla vládnoucí rodiny.

"Ve srovnání s jinými farmami ze stejného období vidíme, že jeden z domů musel být panským sídlem, o němž se píše v písemných pramenech," řekl Christiansen. Dům byl pravděpodobně dvoupodlažní a měl velký sklep. Ten býval naplněn vybíranými daněmi a našlo se také zařízení na mletí, pluh a zbytky dlaždicových podlah s křesťanskými motivy.

Podle Nilse Engberga, kurátora z dánského Národního muzea, se v každém případě jedná o neobvyklý a vzácný nález. V době stavby bylo dřevo v této severské zemi nedostatkovým zbožím, proto se stupňovala poptávka po kameni. Tato zvýšená poptávka po kamenných budovách způsobila, že v mnoha případech byly kameny ze starých budov recyklovány do novějších obydlí.

Proč bylo panství opuštěno a jestli se skutečně jedná o onu ztracenou vesnici, to všechno jsou otázky pro další výzkum.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Dům a zahrada

Hledáte chutné způsoby konzervace hub? Ochutnejte hříbky ve vlastní šťávě, v sádle nebo zkuste houbové...