V Číně se podařil neuvěřitelný objev. Jaké tajemství ukrývá záhadná bedna?
Před tisíci lety údajně dvojice mnichů z chrámu v klášteře Longxing v čínské prefektuře Jingzhou strávila téměř dvacet let tím, že shromažďovala kousky zpopelněných kostí, o kterých se domnívala, že patřily Budhovi. Krabice, do které je mniši ukládali, byla nedávno opravdu nalezena.
Zda pozůstatky nalezené uvnitř krabice skutečně patří slavnému starověkému filozofovi pravděpodobně navždy zůstane tajemstvím, podle odborníků to však není zas tak nepravděpodobné. Spolu s tímto objevem našli přivolaní archeologové ještě 260 soch ze stejného období, které představují obrovské historické dědictví.
Významný objev se podařil pěti vesničanům, kteří opravovali silnice v této oblasti. Při kopání výkopu jeden z nich lopatou odhrábl kus zeminy a spatřil hranu krabice, na které byl nápis „My mniši Yunjiang a Zhiming z chrámu Mañjuśrī v klášteře Longxing jsme shromáždili více než dva tisíce kusů śarīra Budhy, stejně jako jeho zuby s kostmi a pochovali jsme je v chrámové síni.“
Śarīra je široký termín, který popisuje různé druhy relikvií, které mají určitou spojitost s Budhou, slavným osvíceným, který se narodil v dnešním Nepálu a cestoval východními částmi Indie někdy mezi 6. a 4. stoletím před naším letopočtem.
Příběh spočívá v tom, že po smrti Siddhartha Gautamy alias Buddhy byly jeho pozůstatky rozděleny mezi královské rodiny a učedníky v rozlehlé oblasti. Mnichové následně dvacet let tyto pozůstatky sbírali a skládali do krabice, kterou nedávno vesničané objevili.
Ať už je příběh pravdivý, nebo nikoliv, pro mnoho buddhistů má objev této prastaré sbírky obrovský duchovní význam.