Nebezpečná houba může žít v našem těle až třicet let, než propukne v závažné onemocnění

Histoplazmóza je někdy také nazývána jeskynní nemocí
 Věda a Výzkum 
24. listopadu 2017 14:24 / Shutterstock
  0   0
U sedmdesátiletého pacienta z Arizony, který projevoval příznaky zhoubné rakoviny, byla zjištěná vzácná forma houbové infekce. Tato houba žije v lidském těle i třicet let a trpělivě čeká na chvíli, kdy bude organizmus oslaben.

Starší muž si stěžoval na zhoršený duševní stav, který přetrvával asi 4 dny. Podle lékařské zprávy ale nejevil známky závažnějšího onemocnění. Následné CT vyšetření ukázalo, že má v mozku podivné léze.

Lékaři se zprvu obávali, že se jedná o maligní nádor mozku, ale po dalším expertním vyšetření zjistili, že podobný nález se nachází také v ledvinách pacienta. O tom, že se ve skutečnosti jedná o vzácnou histoplazmózu, ale neměli ani tušení.

Podezření na toto onemocnění neměli lékaři zejména proto, že v Arizoně se téměř nevyskytuje. Výskyt histoplazmózy byl několikrát zaznamenán pouze v Ohaiu, Missisipi a Severní Karolíně. Mimo území spojených států se často vyskytuje v některých státech jihovýchodní Asie.

Tuto nemoc totiž způsobuje houba Histoplasma capsulatum, která se nachází ve velice vlhkém prostředí, kde je kyselá půda a přítomnost trusu ptáků nebo netopýrů. Nejčastějším místem výskytu jsou tedy jeskyně, odtud také pochází pojem „jeskynní nemoc“.

Výskyt tohoto onemocnění je velice nízký a v některých státech jím onemocní přibližně 2 ze 100 tisíc lidí. Objevuje se pouze u lidí starších 65 let, nebo u jedinců s výrazně oslabenou imunitou.

U oslabených lidí může histoplazmóza postihnout prakticky všechny orgány a tkáně včetně očí. Při oční infekci může snadno způsobit oslepnutí. Akutní fáze nemoci může vyvolat trvalou disfunkci u postižených orgánů. I když tělo infekci přežije, samotné houby se většinou není schopné zbavit.

Když lékaři provedli biopsii v ledvinách zmíněného pacienta, k jejich překvapení zjistili, že nález je v souladu s histoplazmózou. Kde pacient k nemoci přišel, bylo pro doktory záhadou. Nemoc totiž obvykle propukne od 3 do 17 dnů od vdechnutí spor, přičemž prvotním zasaženým orgánem jsou vždy plíce.

Pacient uvedl, že celý život žije na jednom místě v Arizoně a žádná místa, kde by se mohla houba nacházet, nenavštívil. Vzpomněl si ale, že před třiceti lety navštívil jeskyně v Severní Karolíně, kde se touto houbou mohl nakazit.

Pokud tedy nákaza pochází opravdu z doby před třiceti lety, pro vědce je schopnost této houby novinkou. Není dosud evidován žádný případ, kdy by Histoplasma capsulatum přežila tak dlouhou dobu v lidském těle.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu