Astronomové vyslali zprávu k blízké hvězdě. Mnozí si myslí, že to nebyl dobrý nápad

 Vesmír 
20. listopadu 2017 18:36 / Robert Bureš
  12
📷
3 fotografie v galerii
Zda byl dobrý nápad vysílat zprávu mimozemšťanům se dozvíme za 25 let Internet
Astronomové se rozhodli udělat preventivní krok v kontaktu s mimozemskou civilizací a vyslali uvítací zprávu do sousedního hvězdného systému. Podle propočtů bychom mohli dostat odpověd za 25 let.

Cílem pozemského sdělení v podobě uvítací zprávy se stala Luytenova hvězda s označením GJ 273. Jedná se o červeného trpaslíka, který se nachází v souhvězdí Malého psa. Jedna z planet, která obíhá tuto hvězdu, je totiž v současnosti nejžhavějším kandidátem na možný výskyt života.

Podle mezinárodní organizace Messaging Extraterrestrial Inteligence (METI), která je za vesmírné vysílání zodpovědná, je šance, že obdrží odpověď, velmi malá, přesto prý mizivé procento existuje. „Myslím, že je to velmi nepravděpodobné, pokud bychom ale zprávu obdrželi, byla by to naprosto ohromující věc. Za pokus to prostě stojí,“ uvedl v tiskové zprávě prezident METI Douglas Vakoch.

Přenos byl zahájen minulý měsíc prostřednictvím rádiového teleskopu v Norsku a zahrnoval matematické a geometrické údaje naší planety spolu s návodem, jak pracují naše rádiové přenosy a také informace o tom, jak na Zemi vnímáme a udržujeme čas.

Všechny tyto údaje byly vysílány prostřednictvím binárního systému na dvou střídavých frekvencích. Celková délka přenosu zabrala astronomům 8 hodin během tří dnů.

Zpráva byla zaslána přesně 43 let po zprávě z Areciba, prvním pokusu lidstva o konverzaci s mimozemským životem. Zpráva z Areciba byla vyslána do vesmíru přes frekvenčně modulované rádiové vlny k výročí přestavby radioteleskopu 16. listopadu 1974. Sdělení mířilo ke kulové hvězdokupě M13, která je vzdálena 25 000 světelných let.

Názory se různí

Zveřejnění této zprávy vyvolalo u lidí bouřlivé diskuze na téma, zda je takový krok pro lidstvo bezpečný. Mezi těmi, kteří si myslí že tento druh komunikace s neznámým vesmírem je bezpečnostní riziko, je také například Stephen Hawking.

Stejný názor mají i odborníci z institutu pro vyhledávání mimozemské civilizace SETI, která je organizací, ze které vznikla odnož METI.

„Devadesát osm procent astronomů a výzkumníků SETI, včetně mě, se domnívá, že METI je potenciálně nebezpečná a představuje bezpečnostní hrozbu pro celý svět," komentoval na sociálních sítích jeden z vedoucích pracovníků organizace SETI.

Podle jeho vyjádření se takové jednání dá přirovnat ke křičení do lesa, abyste vyzkoušeli, zda se tam nachází medvědi, nebo jiná nebezpečná zvířata. Podle odborníků je takový krok naprosto zbytečný, protože pasivní metody odhalí mimozemský život také a není potřeba na sebe upozorňovat voláním.

Institut METI se však brání tím, že i pasivní signály, které nenesou žádná sdělení, mohou naši planetu odhalit, a proto jejich aktivita nepředstavuje žádné zvýšené riziko.

Během příštího roku bude vysílána další zpráva, ve které bude zakódováno mnohem více informací než v té, kterou astronomové vyslali nyní. Zda se někdy na Zem některá zpráva z vesmíru vrátí, je zatím ve hvězdách, pracovnici METI jsou ale přesvědčeni, že jednou se to stane.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda