Vědci jsou nadšeni. Paralyzované krysy dokázaly znovu samy chodit

Krysám se zlepšila pohyblivost a smyslové vnímání
 Věda a Výzkum 
21. listopadu 2017 17:23 / Pixabay
  7   0
Díky implantované tkáni z lidských kmenových buněk dokázaly krysy znovu chodit a vrátily se jim senzorické schopnosti do zadních končetin a ocásku. Poranění míchy často vede k paraplegii.

Úplné zotavení je dosud nedosaženou výzvou pro mnoho vědeckých a lékařských týmů. Výzkum dr. Levenberga a jeho kolegů z Izraelského technologického institutu je tak slibným krokem na cestě k dalšímu poznání. Studie, publikovaná ve Frontiers in Neuroscience, demonstruje velký potenciál kmenových buněk - nediferencovaných buněk, které se mohou vyvinout do mnoha různých typů buněk - k léčbě poranění míchy.

Pod vedením Dr. Shulamita Levenberga výzkumníci implantovali lidské kmenové buňky krysám s úplně přerušenou míchou. Kromě toho však kolem vybudovali "trojrozměrné lešení", které pomohlo vytvořit prostředí, ve kterém kmenové buňky mohly přilnout, růst a diferencovat se do podpůrných buněk. Implantovaná tkáň byla také naočkována lidským trombinem a fibrinogenem, který sloužil k stabilizaci a podpoře neuronů.

Tři týdny po zavedení kmenových buněk se u 42 % paraplegických krys s implantovanou tkání výrazně zlepšily schopnosti unést váhu na zadních končetinách a chodit. 75 % ošetřených krys reagovalo také na podněty zadních končetin a ocasu. Výsledky jsou tedy slibné. Důležitou otázkou dalšího výzkumu však zůstává, proč v některých případech implantace kmenových buněk fungovala, zatímco v jiných nikoliv.

Výzkumný tým konstatoval, že "to vyžaduje další výzkum, aby se objasnily mechanismy, které jsou základem pozorovaného zotavení, zlepšila se účinnost a definovala optimální intervence při léčbě poranění míchy." Přestože studie sama o sobě nevyřeší problém léčby poranění míchy u lidí, poukazuje na cestu k tomuto řešení.

Tereza Marková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Facebook přiznal závažnou chybu. Mohla ohrozit miliony uživatelů

Dům a zahrada

Jak správně pečovat o vánoční kaktus, aby krásně kvetl

Cestování

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem posledních let

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn