Nikdo z astronomů dosud neviděl nic, co by se podobalo této obří vesmírné explozi!
Mezinárodní tým astronomů objevil přechodné rozjasnění hvězdy v roce 2010 pomocí Panoramatického průzkumného dalekohledu a Systému rychlé reakce (Pan-STARRS), které jsou umístěny v observatoři Haleakala na Havaji.
Odborníci se nejprve domnívali, že se jedná o další umírající hvězdu, která byla zařazena do třídy supernova IIn. Později si však uvědomili, že záře objektu byla až nezvykle jasná, dokonce i na obzvláště velkou explodující hvězdu, což je přivedlo na myšlenku, že se jedná o něco jiného. Při této explozi se totiž uvolnilo až desetkrát větší množství energie, než které uvolňují největší známé supernovy.
Astronomové po vyloučení klasické supernovy dlouhou dobu netušili, co mohlo explozi způsobit. Po několika letech výzkumu se jim podařilo zúžit pravděpodobnou příčinu na dvě možnosti, ale stále nevědí, která z nich je více pravděpodobná. Pokud najdou vysvětlení, bude to znamenat objev zcela nového typu kosmické erupce, která umožní vědcům lépe pochopit, co se děje v galaktickém jádru.
Objekt pojmenovaný PSA1–10adi, se nachází ve středu galaxie, která je od Země vzdálena zhruba 2,6 miliardy světelných let. To znamená, že světlo uvolněné při explozi k nám v roce 2010 dorazilo po dvou a půl miliardách let.
Během několika let se světlo z PS1-10adi změnilo a zářilo velmi jasně, než se pomalu začalo ztrácet v záři hostitelské galaxie hvězdy.
První z možností, která to mohla způsobit, je aktivní galaktické jádro (AGN). Tato „věc“ je jakousi světelnou září v centru galaxie, která je způsobena nejrůznějšími vesmírnými událostmi, například horkými částicemi a záření z černé díry.
Druhou možností je podle vědců možnost, že se jedná o extrémně velkou supernovu, až stokrát větší než naše Slunce, nebo naopak malý objekt, který byl rozerván na kusy velkou černou dírou.
Každý z těchto scénářů by mohl vysvětlovat PS1-10adi a oba jsou pro astronomy velkou neznámou. Vědci plánují, že pomocí nových technologií se o těchto velice vzácných jevech dokáží dozvědět více a lépe díky tomu pochopí, co se děje ve středech vzdálených galaxií. O podivném chování hvězdy jsme psali v předchozím článku.