Záhadný hrad byl objeven v hlubinách jezera! Archeologové po něm pátrali desítky let

V Turecku byl objeven pod hladinou jezera hrad, který je starý až tři tisíce let
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
21. listopadu 2017 14:02 / National Geographic
  78   8
Ztracená a potopená města jsou většinou pouhou legendou. To ale neplatí v případě záhadného objevu, který se podařil tureckým archeologům. Našli více než tři tisíce let starý hrad hluboko pod hladinou jezera.

Turečtí archeologové slaví obrovský úspěch v podobě objevu ztraceného království. O tom, že jezero něco ukrývá, se roky spekulovalo. Po dlouhé době strávené prohledáváním dna největšího jezera na Středním východě byl skutečně nalezen hrad ukrytý stovky metrů pod hladinou.

Archeologové z turecké univerzity Van Yüzüncü Yıl zveřejnili zprávu o neuvěřitelném objevu 3 000 tisíce let starého hradu v hlubinách Vanského jezera minulý týden. Obrovská historická stavba je navíc dochována v perfektním stavu, ve kterém by se pravděpodobně jinde než pod hladinou nedochovala.

Pátrání začalo před mnoha lety, na základě řady pověstí o tom, že pod hladinou jezera se něco skrývá. Šéf potápěčského týmu Tahsin Ceyla přiznal, že přesně nevěděli, po čem pátrají a že je od nákladného průzkumu řada odborníků odrazovala s tím, že je to mrhání časem i penězi. Zapálení odborníci ale pátrání nevzdali a jak je vidět, přineslo to opravdu zajímavý výsledek.

Hrad se nachází na ploše několika stovek čtverečných metrů a jeho hradby jsou vysoké 3 až 4 metry. Stavba je díky zásaditým vodám v hlubinách ve velice dobrém stavu.

Podle prvotních zjištění se archeologové domnívají, že stavba je cenným pozůstatkem z doby železné a mohla by patřit dávno zaniklé civilizaci Urartů. Urartu bylo starověké arménské království rozkládající se na náhorní plošině mezi Malou Asií, Kavkazem a Mezopotámií, jehož existence se datuje mezi 9. a 6. stoletím před naším letopočtem.

Je známo, že vodní hladina jezera se během tisíců let výrazně měnila a odborníci předpokládají, že v době existence království byla o mnoho nižší. Postupem času se zvyšovala a zapříčinila postupné potopení celého hradu.

Při prvních ponorech potápěči nebyli schopni zjistit, jak hluboko jsou zdi hradu zapuštěny v sedimentech na dně, proto jejich celková výška může být mnohem větší.
Nyní budou potápěči pořizovat detailní dokumentaci hradu a jeho okolí, na jejíž základě budou archeologové schopni určit přesnou strukturu celé stavby a také pomocí počítačových simulací zobrazit původní vzhled hradu. Podle odborníků se jedná o objev, který ve světovém měřítku nemá obdoby.

Na pobřeží jezera byly již v minulosti nalezeny známky starověkého osídlení, které se na rozdíl od hradu nacházelo mnohem výše. O existenci této monumentální stavby však nikdo neměl tušení.

Není to jediný cenný nález, které Vanské jezero vydalo. Například v loňském roce tým objevil obrovskou plochu stalagmitů, náhrobní kameny staré až tisíc let, a také vrak ruské lodi, která se v jezeře potopila v roce 1948.

Robert Bureš | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká armáda staví nejmocnější laserovou zbraň na světě

Dům a zahrada

Polystyren je skvělý izolační materiál, je ale poměrně křehký a drolivý. Poradíme, jak s ním zacházet

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu