Záhadný hrad byl objeven v hlubinách jezera! Archeologové po něm pátrali desítky let

 Objevy 
21. listopadu 2017 14:02 / Robert Bureš
  8
📷
3 fotografie v galerii
V Turecku byl objeven pod hladinou jezera hrad, který je starý až tři tisíce let National Geographic
Ztracená a potopená města jsou většinou pouhou legendou. To ale neplatí v případě záhadného objevu, který se podařil tureckým archeologům. Našli více než tři tisíce let starý hrad hluboko pod hladinou jezera.

Turečtí archeologové slaví obrovský úspěch v podobě objevu ztraceného království. O tom, že jezero něco ukrývá, se roky spekulovalo. Po dlouhé době strávené prohledáváním dna největšího jezera na Středním východě byl skutečně nalezen hrad ukrytý stovky metrů pod hladinou.

Archeologové z turecké univerzity Van Yüzüncü Yıl zveřejnili zprávu o neuvěřitelném objevu 3 000 tisíce let starého hradu v hlubinách Vanského jezera minulý týden. Obrovská historická stavba je navíc dochována v perfektním stavu, ve kterém by se pravděpodobně jinde než pod hladinou nedochovala.

Pátrání začalo před mnoha lety, na základě řady pověstí o tom, že pod hladinou jezera se něco skrývá. Šéf potápěčského týmu Tahsin Ceyla přiznal, že přesně nevěděli, po čem pátrají a že je od nákladného průzkumu řada odborníků odrazovala s tím, že je to mrhání časem i penězi. Zapálení odborníci ale pátrání nevzdali a jak je vidět, přineslo to opravdu zajímavý výsledek.

Hrad se nachází na ploše několika stovek čtverečných metrů a jeho hradby jsou vysoké 3 až 4 metry. Stavba je díky zásaditým vodám v hlubinách ve velice dobrém stavu.

Podle prvotních zjištění se archeologové domnívají, že stavba je cenným pozůstatkem z doby železné a mohla by patřit dávno zaniklé civilizaci Urartů. Urartu bylo starověké arménské království rozkládající se na náhorní plošině mezi Malou Asií, Kavkazem a Mezopotámií, jehož existence se datuje mezi 9. a 6. stoletím před naším letopočtem.

Je známo, že vodní hladina jezera se během tisíců let výrazně měnila a odborníci předpokládají, že v době existence království byla o mnoho nižší. Postupem času se zvyšovala a zapříčinila postupné potopení celého hradu.

Při prvních ponorech potápěči nebyli schopni zjistit, jak hluboko jsou zdi hradu zapuštěny v sedimentech na dně, proto jejich celková výška může být mnohem větší.
Nyní budou potápěči pořizovat detailní dokumentaci hradu a jeho okolí, na jejíž základě budou archeologové schopni určit přesnou strukturu celé stavby a také pomocí počítačových simulací zobrazit původní vzhled hradu. Podle odborníků se jedná o objev, který ve světovém měřítku nemá obdoby.

Na pobřeží jezera byly již v minulosti nalezeny známky starověkého osídlení, které se na rozdíl od hradu nacházelo mnohem výše. O existenci této monumentální stavby však nikdo neměl tušení.

Není to jediný cenný nález, které Vanské jezero vydalo. Například v loňském roce tým objevil obrovskou plochu stalagmitů, náhrobní kameny staré až tisíc let, a také vrak ruské lodi, která se v jezeře potopila v roce 1948.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...