Největší a nejstarší mayská stavba byla objevena v Mexiku

 Objevy 
05. června 2020 12:12 / Mirka Malá
  20   0
📷
2 fotografie v galerii
Obrovský komplex je největší nalezenou mayskou stavbou Takeshi Inomata
Na jižním cípu Mexika byla objevena obří rozlehlá struktura, která je téměř kilometr dlouhá, přičemž vědci tvrdí, že může představovat nejstarší a největší památku na starověkou mayskou civilizaci, jaká kdy byla nalezena.

Místo nazvané Aguada Fénix se nachází ve státě Tabasco, na úpatí Mexického zálivu. Celé místo je pravděpodobně tak staré, že archeologové musejí nyní předělávat celé časové osy dávné mayské civilizace.

Rozsah a architektura berou dech

Předtím totiž bylo mayské místo Ceibalu (také známé jako Seibal) považováno za nejstarší ceremoniální centrum, které je datováno do roku kolem 950 před n. l.

Aguada Fénix, které měří na délku přes 1 400 metrů, se datuje do podobného časového rámce, přičemž vědci odhadují, že centrum bylp postaven mezi roky 1 000 až 800 před n. l., ale díky své obrovské rozloze a rozsahu je na rozdíl od všeho, co bylo dříve nalezeno, absolutně největší mayskou památkou.

„Pokud je nám známo, jedná se o nejstarší monumentální stavbu Mayů a největší v celé předhispánské historii regionu,“ vysvětlují vědci pod vedením archeologa Takeshi Inomaty z arizonské univerzity.

Ještě více ohromující je, že se tato obrovská neznámá struktura po staletí skrývala všem doslova před očima.

Strukturu odhalil až letecký průzkum

Přestože oblast nálezu je obydlená, nikdo si nikdy nevšiml, že se tam ukrývá něco tak fantastického. Až letecký průzkum využívající LIDAR detekoval anomálii a odhalil vyvýšenou platformu měřící 1 413 metrů na délku a 399 metrů do stran.

Z plošiny, která je také obklopena řadou menších struktur, včetně menších komplexů a umělých nádrží, vede devět širokých příjezdových cest.

Ještě jednou věcí je tato mayská struktura zajímavá. Nenacházejí se v ní pravděpodobně žádné sochy, které v mayské kultuře znamenaly jisté sociální rozdíly ve společnosti. Sochy se totiž stavěly osobám s vysokým statusem.

Pokud mají vědci pravdu, mohlo by toto místo pomoci lépe porozumět tomu, jak tyto záhadné lidské společnosti fungovaly a samy se organizovaly, zejména pokud přijaly společnou formu společenské struktury, která odmítla hierarchické formy. Dále čtěte: V Německu kdysi žila zvířata jako v Africe. Archeologové zde našli ostatky tři sta tisíc let starého slona.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu