Byl popsán nový druh žraloka z křídy. Vznášel se v oceánu jako rejnok

A. milarcae spíše připomínal rejnokovitou mantu než žraloka
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
22. března 2021 16:49 / R. Vullo ET/ Science 2021
  0   0
Před asi 93 miliony lety v oceánech ladně poletoval prazvláštní žralok s ploutvemi, které připomínaly ptačí křídla. A i když jej vědci řadí do skupiny žraloků, kam patří dravé moderní druhy, tak tento mantě podobný tvor byl naopak mírumilovný. Nelovil kořist, ale při poklidném vznášení se ve vodě filtroval drobnou potravu, jako je plankton.

Fosilie podivného žraloka, který připomínal rejnokovité manty, byla nalezena v roce 2012 ve skalních vrstvách z období křídy v severovýchodním Mexiku. Objev je unikátní i tím, že se jedná o celý trup. Obvykle se ze žraloků dochovají pouze zuby, které v tomto případě paradoxně jako jediné chyběly.

Orlí žralok

Je to tak trochu přírodovědecké sci-fi, ale tento tvor skutečně evokuje vlastnosti žraloka a manty, která se v oceánech vyskytovala až o 30 milionů let později.

„Moje prvotní myšlenky při spatření fosilie byly takové, že je tato jedinečná morfologie mezi žraloky úplně nová a neznámá,“ prohlásil Romain Vullo, paleontolog z francouzské University of Rennes, který měl možnost zkamenělinu přezkoumat.

Žralok dostal jméno Aquilolamna milarcae, tedy orlí žralok. Důvodem jsou jeho dlouhé, zakřivené ploutve po stranách trupu, které měří dva metry a svým rozpětím tak konkurují křídlům orla bělohlavého.

Vysoká ocasní ploutev a tělo ve tvaru torpéda naznačují, že A. milarcae v oceánu spíše ladně klouzal. V takovém případě mají vědci v rukou fosilii nejstaršího známého mořského živočicha, který se ve vodě pohyboval „podvodním letem“ jako rejnok. Z toho důvodu nebyl rychlý plavec. A nemohl tedy být ani aktivní dravec. Což také napovídá jeho široká, zaoblená lebka a dlouhé čelisti s hypotetickými malými zuby.

Žraločí podivín z křídy

Jak uvedl Kenshu Shimada, profesor paleobiologie na DePaul University v Chicagu, tento typ stavby těla je u žraloka zcela neočekávaný. Žraloci pocházející z doby ještě před dinosaury měli pestrou škálu různých „výstředních“ tělesných tvarů. V období křídy ale vývoj nabral směr k moderní podobě žraloka. A. milarcae může být důkazem, že celá řada prapodivných žraloků existovala mnohem déle. A že na objev čekají ještě možná prapodivnější mořští tvorové.

Podle Vulloa orlí žralok i přes svou netypičnost patří do stejné rodiny žraloků, která zahrnuje velké bílé žraloky a žraloky mako. Psali jsme také: Děsivý hned po narození. Embrya megalodonů se vzájemně požírala už v lůně

Radek Chlup | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu