Toto jsou nejslavnější fotografie největších podivností Marsu

 Vesmír 
04. června 2020 07:40 / Mirka Malá
  17   4
📷
5 fotografií v galerii
Tyto záběry jsou jako ze sci-fi filmu ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO
Mars se v mnoha věcech podobá Zemi. Je relativně malý a skalnatý. Má atmosféru a rozpoznatelné geologické rysy. Můžeme identifikovat složení jeho hornin, studovat jeho povětrnostní vzorce a detekovat seismickou aktivitu.

Ale Mars je také velmi odlišný. A tyto fotografie Rudé planety pořízené rovery a orbitery to dokazují. Ve fotogalerii pod článekm naleznete některé z nejslavnějších fotografií, které zachycují divokou podivnost planety Mars.

Kráter plný ledu

Kráter Korolev, jehož krásu můžete obdivovat na úvodní fotografii, má rozlohu přes 80 km a je naplněný vodou po celý rok.

Když vzduch putuje přes led, ochlazuje se a klesá, což vede k tomu, že přímo nad ledem sedí vrstva studeného vzduchu. Protože vzduch je špatným vodičem tepla, působí tato studená vrstva jako izolátor, který chrání led před teplejším vzduchem, takže led netaje.

Tento ledový kráter má objem kolem 2 200 kubických kilometrů. To není moc ve srovnání třeba s Antarktidou, ale je to víc, než byste očekávali od jinak suché planety, jakou je Mars.

Star Trek na Marsu

Černobílá fotografie se vloni stala hitem kvůli zjevnému spojení s logem ze Star Treku, ale jde vlastně o jevy známé jako „duny duchů“, tvořené starými lávovými proudy. Láva tekoucí v oblasti písečných dun vytvořila na Marsu řadu podobných tvarů.

Divná díra

Dokonce i na Marsu je taková díra zvláštností. To, co se zdá být kuželovitá hora s otvorem nahoře, je ve skutečnosti pořádný důlek s lávovou trubicí. Lávové proudy někdy mohou na povrchu ztuhnout, zatímco tok pokračuje pod nimi. Tekoucí láva pak může odtéct a zanechat po sobě něco jako jeskyně lávových trubek. Část povrchu se pak může zhroutit, i když tunel zůstane zachován.

Východ slunce

Už jsme si zvykli na nahnědlý odstín marťanské oblohy, ale když Slunce na Marsu vychází a zapadá, stane se něco zvláštního. Marťanská obloha se změní na krásnou modrou. Tento jev souvisí s částicemi v atmosféře. Na Zemi totiž menší částice plynu v atmosféře rozptylují modré světlo efektivněji.

Kapky písku

Je to už dlouho, co na Marsu pršelo, ale paradoxně to je důvod pro existenci dešťovitých dun v kráteru Copernicus, jak můžete vidět na poslední fotografii. Dešťové duny jsou bohaté na minerál zvaný olivín, který je bohatý na křemík a železo.

Na povrchu Země se však nenachází příliš mnoho olivínu, proto je také vzácný. Často se díky okolním vlivům, zejména vlhkosti, stává jílovitou hmotou. Protože je ale Mars suchý, mohou tyto olivínové duny "viset" na povrchu po velmi dlouhou dobu. Dále čtěte: Úchvatné fotografie ukazují, jak turbulentní je zrození obří planety.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu