V Německu kdysi žila zvířata jako v Africe. Archeologové zde našli ostatky tři sta tisíc let starého slona

 Objevy 
27. května 2020 11:18 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
V Německu kdysi žili sloni Jordi Serangeli/Schöningen Research Station
Archeologové objevili téměř kompletní kostru obrovského, nyní již zaniklého druhu slona, který žil asi před 300 000 lety v dnešním severoněmeckém městě Schöningen.

Přestože tento slon euroasijský (Palaeoloxodon antiquus) pravděpodobně zemřel ve stáří, tehdejší lidé ho okamžitě snědli, jak naznačují stopy po zubech na jeho kostech. A co nesnědli na místě, zřejmě odřezali a odnesli, jak naznačují zbytky nástrojů nalezených na místě.

Slon zemřel stářím u jezera

Slon zemřel na západní straně rozlehlého jezera, což naznačuje, že zahynul z přirozených příčin. "Sloni často zůstávají blízko vody, když jsou nemocní nebo staří," uvedl ve svém prohlášení Ivo Verheijen, doktorský student archeologie a paleontologie na univerzitě v Tübingenu. Kromě toho neměl slon, respektive slonice, zuby, což naznačuje, že v době smrti byla skutečně stará.

Vědci objevili pozůstatky nejméně 10 slonů z podobného období už v uplynulých letech v Schöningenu. Ale tento nový nález je zdaleka nejúplnější. Podle Encyclopedia Britannica patří tito sloni k druhu dlouhému 2,3 metru, to znamená, že tito sloni byli o půl metru delší než moderní slon africký.

Vědci také našli kompletní dolní čelist, četné obratle a žebra, velké kosti ze tří jeho nohou a všech pět hyoidních kostí, které se nacházejí v krku a pomáhají podporovat jazyk a hlasivky. Tento konkrétní slon měřil na výšku asi 3,2 m a vážil asi 7,5 tuny.

Tehdy to v Německu vypadalo jako v Africe

Tito sloni před 300 000 lety žili v Německu v příjemném klimatu srovnatelném s tím dnešním. Asi před 300 000 lety byla Evropa v Reinsdorfském interglaciálu, jinými slovy v teplejším období. Proto se tam dařilo i dalším zvířatům, která žila v blízkosti jezera. Především pak lvům, medvědům, kočkovitým šelmám a dokonce i nosorožcům, divokým koním, jelenům a velkému skotu. Takže v Německu to v té době vypadalo jako v Africe.

Takto bohatá fauna samozřejmě přitahovala tehdejší lovce. Okolo místa nálezu také proto archeologové našli různé lovecké nástroje, včetně asi 10 dřevěných kopí. Dále čtěte: Původní vikingskou loď našli archeologové pod zemí v Norsku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...