Koronavirus uvěznil do karantény astronauty, kteří mají letět na ISS

Posádka se těší dobrému zdraví
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
05. dubna 2020 10:55 / Andrej Šelepin/Gagarin Cosmonauts
  4   0
Dva ruští a jeden americký kosmonaut tráví poslední týdny v karanténě. Koronavirová pandemie ohrožuje i jejich plánovanou misi, v rámci které mají vystřídat současnou posádku na Mezinárodní vesmírné stanici známé jako ISS.

Astronauti by měli podle původního plánu vyrazit na Mezinárodní vesmírnou stanici 9. dubna. Pokud se termín nezmění a kosmonauti zůstanou díky karanténě zdrávi, odstartují do vesmíru tentokrát bez velkých ovací.

Tichý start

Posádka Expedice 63, která má odstartovat z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, se s největší pravděpodobností na Mezinárodní vesmírnou stanici vydá bez obvyklých oslav a ceremoniálů, které se konávají před startem v Moskvě.

Za vše samozřejmě může pandemie koronaviru, takže astronauti zůstanou izolovaní až do samotného startu, aby se po týdnech v karanténě nenakazili na poslední chvíli.

"Jsme připraveni letět, jsme zdraví, jsme v karanténě a jsme velmi dobře testováni," řekl americký astronaut Chris Cassidy v pondělí ve videu, které natočil v karanténě.

"Budeme vše sledovat z vesmíru a jsme velmi zvědaví, až se v říjnu vrátíme domů, jak bude svět vlastně vypadat. Jak dobře víte, poslední měsíc se situace neustále zhoršuje," dodal astronaut s tím, že členové expedice cítí účast se všemi, kteří jsou postiženi touto krizí.

I bez pandemie astronauti procházejí před samotným startem procesem takzvané stabilizace zdraví, který zahrnuje dva týdny v karanténě. Lékaři díky tomu zjišťují, že členové expedice aktuálně nejsou nemocní, a že zároveň neexistuje hrozba případného onemocnění, které by mohlo propuknout na vesmírné stanici.

ISS má na své palubě posádku astronautů nepřetržitě po dobu téměř 20 let, kdy slouží jako jakási zkušebna pro celou řadu vědeckých výzkumů, včetně studií pro lepší pochopení lidského imunitního systému a mikrogravitačních lékařských experimentů pro životně důležité využití na Zemi.

Poslat na stanici nemocné astronauty by mohlo mít fatální následky. Šíření nemoci by v uzavřeném prostoru bylo rychlé, a než by se k ISS dostana záchranná loď, mohla by nemoc prakticky zlikvidovat celou posádku. Dále čtěte: Obří a potenciálně nebezpečný asteroid v dubnu proletí kolem Země.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Virtuální realita pomáhá lidem zůstat fit i v lockdownu

Dům a zahrada

Jarní dekorace nemusejí stát majlant. Nádherné kousky si můžete vyrobit snadno sami

Cestování

Dokonalé skvosty Evropy. Nádherné ostrovy, na kterých letos nesmíte chybět

Zavřít reklamu