Byly nalezeny vzácné fosilie dinosaurů, kteří zemřeli přímo v den dopadu obrovského asteroidu

Vědci objevili fosilie dinosaurů, kteří pamatují dopad asteroidu
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
04. dubna 2019 13:10 / Internet
  19   0
Skupina vědců objevila dosud nejbohatší naleziště fosilií ze závěrečného období druhohor. Dinosauři, kteří zde byli pohřbeni, zemřeli před 66 miliony lety, tedy v době, kdy na Zemi dopadl obří asteroid, který je považován za původce jejich vyhynutí.

Vědci objevili naleziště fosilií starých 66 milionů let – tedy z období, kdy dopadl na Zemi ničivý asteroid, který vyhubil dinosaury. Toto vesmírné těleso dopadlo do oblasti dnešního Yucatánského poloostrova v Mexiku. Na místě byly objeveny pozůstatky ryb, hmyzu, rostlin i dinosaurů.

Vzácný soubor fosilií byl objeven v oblasti zvané Hell Creek Formation, poblíž města Bowman v Severní Dakotě. Tyto fosilie tak dokazují, že dinosauři na Zemi žili ještě v době srážky s asteroidem. Objev tedy vyvrací teorii některých expertů, kteří se domnívali, že dinosauři pozvolně vymírali již před dopadem asteroidu.

 

Zkameněliny byly objeveny pod více než tři metry silnou vrstvou, kterou geologové spoují s nárazem asteroidu. Samotný dopad rozpustil podmořské podloží a spolu s troskami asteroidu bylo vymrštěno do ovzduší. Obrovské množství materiálu bylo postupně snášeno zpět na Zemi.

Drobné částečky horniny, takzvané tektity, začaly dopadat zpět na Zemi a byly tak horké, že způsobily četné požáry. Tektit je hornina, která vzniká při teplotě nad 2000 stupňů Celsia a v České republice jsou známé jako vltavíny.

Otřesy také způsobily vznik obrovských vln, které v oblasti Tanis na souš vyvrhly velké množství ryb. Ty pak pohřbila masa šterku a písku bohatá na iridium, které se vyskytuje na Zemi velice vzácně. Tento kov je však poměrně hojný právě v asteroidech.

S teorií, že za vyhynutí 75 procent živých organismů na konci období křídy mohla srážka s asteroidem, přišel před 40 lety Walter Alvarez, který je v současnosti profesorem na univerzitě v Berkley. V roce 1979 vytvořil Walter Alvarez společně se svým otcem, nobelistou Luisem Alvarezem teorii, že vrstva iridia, která je uložena v 66 milionů let starých vrstvách hornin, pochází z dopadu meteoritu.

Doposud není zcela jasné, proč dinosauři vyhynuli. Kromě dopadu meteoritu mohla za jejich vymřením stát například vulkanická činnost. Někteří vědci se zase domnívají, že k jejich vyhynutí mohly přispět klimatické změny. Dále čtěte: (I mladý tyrannosaurus se živil velkými dinosaury. Vědci jsou překvapeni z nového objevu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké námořnictvo má nejpodivnější loď na světě

Dům a zahrada

Pro bohatou úrodu okurek přidejte do zálivky obyčejný cukr

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu