Vyplní se předpověď vědců? Na Zemi se formuje nový superkontinent

Nový superkontinent se na Zemi zformuje během příštích 200 milionů let
 Země a Příroda 
26. ledna 2018 12:32 / Shutterstock
  43   19
Podoba naší planety se neustále mění, vznikají nové pevniny a kontinenty se přibližují. Posledním superkontinentem byla Pangea, která se rozpadla a vytvořil se svět tak, jak ho dnes známe. Vědci předpovídají, že v daleké budoucnosti vznikne zcela nový superkontinent Amasia.

Za superkontinent se považuje rozsáhlá oblast pevniny, která tvoří většinu celkového množství pevninských ploch na planetě. V historii Země existovaly nejméně tři takové kontinenty.

Nejspíše prvním superkontinentem byla Nuna, která vznikla před přibližně 1,8 miliardou let. Asi 800 milionů let po jejím rozpadu se zformoval superkontinent Rodinia a posledním byla Pangea, která vznikla před přibližně 300 miliony let. Pangea byla rovněž domovem obřích dinosaurů.

V meziobdobích tektonické desky přesouvají pevninské části, takže formování pořád probíhá. Podle odborníků se jedná o cykly, které se neustále opakují. Kontinenty se spojí a po mnoha milionech letech se opět rozdělí.

V průběhu příštích 50 až 200 milionů let podle odborníků zanikne Karibské moře spolu se Severním ledovým oceánem a někde v oblasti Severního pólu se spojí Amerika s Asií. Touto událostí vznikne nový superkontinent Amasia

Koncept Pangey je pro vědce všeobecně známý, ale neexistuje příliš mnoho přesvědčivých důkazů o tom, jak se ve skutečnosti superkontinenty formují. Model, který v minulosti vědci vypracovali, znázornil, jak se Severní a Jižní Amerika spojují, čímž se uzavírá Karibské moře. Následně se uzavírá i Severní ledový oceán a dochází ke spojení Ameriky s Eurasií. Tento model využíval analýzu magnetických údajů z hornin.

Každá hornina v sobě nese informaci o své magnetické orientaci z doby, kdy vznikla. Na základě této informace vědci dokáží poměrně přesně zjistit zeměpisnou šířku, odkud hornina pochází. Vědci také zjistili, že každý superkontinent vznikl o 90 stupňů dál od toho předchozího.

Na Zemi vznikají také nové pevniny, a to zejména v souvislosti vulkanickou činností. Některé z nich se staly důležitým zdrojem vědeckých informací, podobně jako sopečný ostrov v Tichém oceánu (Čtěte: Ostrov, který se před několika lety vynořil z moře, může pomoci s výzkumem Marsu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu