Satelity mohou zachránit naše oceány. Z vesmíru může být sledován nelegální rybolov

 Země a Příroda 
05. září 2019 08:04 / Lukáš Bauer
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Satelity mohou monitorovat pohyb pytláckých lodí Capella Space
Miniaturní družice by mohly výrazně usnadnit dopadení nelegálních lodí, které drancují světový oceán. Nově vznikající síť satelitů může monitorovat oblasti, na které platí zákaz rybolovu a upozornit na přítomnost rybářských lodí.

Společnost Capella Space bude mít v prosinci první z celkem 36 satelitů, které mají vytvořit síť, která bude mimo jiné také sledovat přítomnost rybářských lodí v oblastech, kde je rybolov zakázán nebo omezen.

Jedná se o speciálně navržené družice vybavené radary typu SAR, které jsou postaveny na technologii takzvané syntetické apertury, díky které jsou schopny provádět velmi detailní pozorování Země.

Tyto radarové snímky dokáží bez problémů odhalit rybářské lodě na hladině oceánu bez ohledu na počasí. Hlavním cílem mají být pytlácká plavidla, která nejsou vybavena systémem AIS, který je povinný pro všechna plavidla s výtlakem nad 300 tun.

Systém AIS vysílá signály s informacemi o názvu a původu plavidla, stejně jako jeho rychlosti a cíli cesty. Lodě, které nelegálně loví ryby, tento systém často vypínají nebo ho vůbec nemají, a je proto obtížné je monitorovat.

Radarová technologie SAR je víceúčelová. Kromě sledování plavidel může například sledovat také změny ledovců, ropné skvrny nebo stav lesů v Amazonii. Společnost Capella tvrdí, že její satelity jsou zaměřeny na poskytování dat ochráncům přírody v reálném čase.

Síť by měla být funkční od roku 2022, ale první data a snímky z ní bude možné získávat velmi rychle poté, co se jednotlivé družice dostanou na oběžnou dráhu. Ve chvíli kdy bude síť kompletní, budou k dispozici data cílové oblasti každou hodinu. Dále čtěte: (Rybářům se podařil ojedinělý úlovek. Chytili velmi vzácného žraloka z dob dinosaurů).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu