Satelity mohou zachránit naše oceány. Z vesmíru může být sledován nelegální rybolov

Satelity mohou monitorovat pohyb pytláckých lodí
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
05. září 2019 08:04 / Capella Space
  0   0
Miniaturní družice by mohly výrazně usnadnit dopadení nelegálních lodí, které drancují světový oceán. Nově vznikající síť satelitů může monitorovat oblasti, na které platí zákaz rybolovu a upozornit na přítomnost rybářských lodí.

Společnost Capella Space bude mít v prosinci první z celkem 36 satelitů, které mají vytvořit síť, která bude mimo jiné také sledovat přítomnost rybářských lodí v oblastech, kde je rybolov zakázán nebo omezen.

Jedná se o speciálně navržené družice vybavené radary typu SAR, které jsou postaveny na technologii takzvané syntetické apertury, díky které jsou schopny provádět velmi detailní pozorování Země.

Tyto radarové snímky dokáží bez problémů odhalit rybářské lodě na hladině oceánu bez ohledu na počasí. Hlavním cílem mají být pytlácká plavidla, která nejsou vybavena systémem AIS, který je povinný pro všechna plavidla s výtlakem nad 300 tun.

Systém AIS vysílá signály s informacemi o názvu a původu plavidla, stejně jako jeho rychlosti a cíli cesty. Lodě, které nelegálně loví ryby, tento systém často vypínají nebo ho vůbec nemají, a je proto obtížné je monitorovat.

Radarová technologie SAR je víceúčelová. Kromě sledování plavidel může například sledovat také změny ledovců, ropné skvrny nebo stav lesů v Amazonii. Společnost Capella tvrdí, že její satelity jsou zaměřeny na poskytování dat ochráncům přírody v reálném čase.

Síť by měla být funkční od roku 2022, ale první data a snímky z ní bude možné získávat velmi rychle poté, co se jednotlivé družice dostanou na oběžnou dráhu. Ve chvíli kdy bude síť kompletní, budou k dispozici data cílové oblasti každou hodinu. Dále čtěte: (Rybářům se podařil ojedinělý úlovek. Chytili velmi vzácného žraloka z dob dinosaurů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Hackeři odhalili tajné detaily o tomto vojenském špionážním letadle

Dům a zahrada

Jedlá soda je levná surovina s úžasnými účinky. V domácnosti má široké využití

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu