Po dosud utajovaném zemětřesení, jehož rozsah neměl v dějinách obdoby, musela být postižená oblast evakuována na více než 1000 let

 Země a Příroda 
14. dubna 2022 07:36 / Mirka Malá
  3
📷
2 fotografie v galerii
Po megazemětřesení bylo chilské pobřeží po tisíc let neobyvatelné Depositphotos
Gigantické zemětřesení, které způsobilo obrovské tsunami a které zasáhlo severní Chile před 3800 lety, způsobilo takovou zkázu na tehdejší pobřežní populaci, že lidem trvalo 1000 let, než se mohli na místo vrátit.

Řeč je o starobylém "megazemětřesení", které mělo sílu nad 9,5 Richterovy stupnice a bylo tak silné, že vytvořilo tsunami, které vrhalo balvany stovky metrů do vnitrozemí Nového Zélandu ležícího tisíce kilometrů od epicentra.

Tektonické desky přinášejí zkázu opakovaně

Tato dosud neznámá, ale klíčová událost je doložena vyzdviženými pozemními strukturami, pobřežními usazeninami a vzorky mořských hornin, mušlí a mořského života vyplaveného daleko na břeh vlnami tsunami do vyšších oblastí chilské pouště Atacama.

"Našli jsme důkazy o mořských sedimentech a spoustě zvířat, která si před vyvrhnutím do vnitrozemí klidně žila v moři," řekl geolog a specialista na tsunami James Goff z University of New South Wales pro Science Alert. "A to všechno jsme našli velmi vysoko a daleko ve vnitrozemí, takže to nemohla být obyčejná bouře, která je tam zanesla."

Za vším stojí jihoamerické tektonické desky. Dosud nepopsaná událost a její seismická reakce je to, co vedlo k dosud nejsilnějšímu zemětřesení ve Valdivii v roce 1960 v jižním Chile. A před tisícovkami let to mělo stejnou příčinu i stejně tragické rozměry.

Oblast se stala neobyvatelnou na tisíc let

V době incidentu byli lidé žijící v této části světa společenstvím lovců a sběračů. Archeologické důkazy naznačují, že vlna tsunami generovaná zemětřesením smetla jejich kamenné struktury dokonce opakovaně. Dopady na všechny, kteří měli to štěstí, že přežili bezprostřední katastrofu, byly dlouhodobé. Důkazy naznačují, že tato oblast zůstala neobydlenou téměř 1000 let, přestože lidé původně obývali toto pobřežní území téměř 10 tisíciletí.

A to je zároveň varováním pro budoucnost. Tak velké zemětřesení by v dnešní době bylo ještě větší katastrofou, než tehdy. Tenkrát sice tato událost měla obrovský dopad na populaci v Chile, ale ostrovy v jižním Pacifiku byly tehdy ještě neosídlené. Dnes jsou nejen obydlené, ale jsou rovněž oblíbenými turistickými destinacemi, takže až k takové události znovu dojde, a může to být kdykoliv, následky budou fatální.

Zdroj: Science Alert, Science Advances.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Čína má novou ponorku, pravděpodobně s tryskovým motorem

Zavřít reklamu