Opatření regulující znečištění ovzduší přichází pozdě, stěžují si aktivisté v Británii
Britská vláda rozhodla, že přísnější normy pro pro PM2,5, tedy pevné či prachové částice rozptýlené v ovzduší, budou platné nejdříve v roce 2040. Zdravotníci i aktivisté podle informací na webu stanice BBC News tvrdí, že je to příliš pozdě. Zástupci ostrovního státu však tvrdí, že vzhledem k množství zdrojů, které ovzduší znečišťují, je tohle nejbližší reálné datum.
Odborníci z WHO říkají, že zavést tato opatření v roce 2040 je příliš pozdě. Nové přísnější standardy jsou podle organizace „životně důležité”.
Jemné částice v ovzduší jsou spojeny s několika zdravotními riziky včetně infarktů, mrtvice, zvýšených rizik astmatu, rakoviny plic či zpomaleného růstu plic u dětí.
Zdroje pevných částic mohou být přírodní, jako jsou sopečné erupce, větrné bouře či lesní požáry, ale také umělé, například spalování uhlí, ropy, dřeva nebo odpadů, těžba uhlí, kamene či štěrku.
Z globálního hlediska je největší „továrnou” na jemné částice zemědělství. Rizikové jsou rovněž automobily s dieselovými motory. Škodlivé částice se také šíří při tření pneumatik o povrchový materiál vozovky.
„Další generace dětí bude vystavena toxickému znečištění daleko nad to, co světoví špičkoví vědci považují za přijatelné,” kritizuje rozhodnutí vládních činitelů Katie Nieldová, aktivistka z charitativní organizace pro ochranu životního prostředí ClientEarth. Vyzvala ministry k přehodnocení svých plánů.
Cíle pro obnovu přírody nestačí
Podobná kritika směřuje také na nedostačující ochranu přírody proti znečištění a plány na její obnovu. Vládní konzultace slibovala 10procentní nárůst druhové diverzity do roku 2042.
„Zaznamenali jsme pokles druhů v časovém rozpětí 150 let. Je skvělé, že to vláda chce zastavit. Podle dnešních plánů však na tom nebudeme o nic lépe než dnes,” poznamenal Richard Benwell z organizace pro ochranu přírody a divoké zvěře Wildlife and Countryside Link.
Kritika také směřuje k absenci cílů k zajištění trvalé kvality zákonem chráněných území a na špatný dlouhodobý cíl pro kontrolu kvality řek a potoků.
Beccy Speightová z Královské společnosti pro ochranu ptáků poukázala na žalostné ambice vlády Spojeného království při snaze chránit běžné živočišné druhy a přírodní ekosystémy, na nichž je divoká zvěř závislá.
„Potřebujeme plán pro obnovu a ochranu přírody během jedné generace,” řekla Speightová. Tato kritika přichází v době, kdy je vláda ostrovního státu pod ostrým drobnohledem kvůli politice v oblasti klimatické změny.
Zdroj: BBC News.