V roce 1582 zasáhla Zemi děsivá sluneční bouře. Minimálně jedna zanedlouho přijde zase

 Země a Příroda 
27. března 2021 08:50 / Mirka Malá
  3
📷
2 fotografie v galerii
Sluneční bouře jsou pro Zemi nebezpečné NASA, Big Bear Solar Observatory
Na obloze na severu se objevil velký požár, který trval tři noci, napsal portugalský písař začátkem března 1582. I v japonském Kjótu zaznamenali tehdy stejný ohnivě červený úkaz na nebi. Podobné zprávy o podivných nočních světlech byly zaznamenány v německém Lipsku, v Jižní Koreji a tuctu dalších měst po celé Evropě a východní Asii.

Byla to ohromující událost. Zatímco lidé žijící ve vyšších zeměpisných šířkách si na polární záře zvykli, pro většinu lidí žijících blíže k rovníku to byla novinka. Ale solární bouře toho roku  byla tak silná, že přivedla polární záři až k 28 stupňům zeměpisné šířky. Lidé žijící tak blízko k rovníku neměli žádný referenční rámec pro takové oslnivé noční úkazy a mnozí to brali jako náboženskou předzvěst něčeho zlého.

Obloha v plamenech

"Celá obloha se zdála hořet v ohnivých plamenech, zdálo se, že nebe hoří,“ napsal Pero Ruiz Soares, očitý svědek v Lisabonu a autor portugalské kroniky z 16. století. "Nikdo si nepamatoval, že by něco takového viděl ... O půlnoci povstaly nad hradem velké paprsky ohně, které byly hrozné a bojácné. Následující den se to stalo ve stejnou hodinu, ale nebylo to tak děsivé.“

Tyto dávné zprávy o sluneční bouři z roku 1582 byly nedávno objeveny vědci, kteří doufali, že se o této události dozvědí více. Stejně jako rané moderní národy hledaly smysl v úkazech v polárních oblastech, moderní vědci také touží porozumět ohnivé obloze z roku 1582. Tato masivní sluneční bouře a další podobné bouře jsou důležitými ukazateli historických vzorců slunečního počasí. Když jim porozumíme, budeme umět předpovědět budoucí sluneční aktivitu.

Sluneční bouře přichází jednou za století

Zdá se, že historické záznamy naznačují, že velké bouře, jako byla ta v roce 1582, přicházejí minimálně jednou za století, a proto bychom měli očekávat, že jedna nebo více z nich zasáhne Zemi v 21. století.

Zatímco předmoderní sluneční bouře měly kromě neuvěřitelných polárních úkazů jen malý účinek, velká sluneční bouře by dnes mohla způsobit škody za miliardy dolarů a odstavit energetické sítě po celém světě. Například středně velká bouře v roce 1989 úplně vyřadila elektrickou síť v Quebecu a silnější bouře by mohla způsobit doslova katastrofu. Kdyby nyní doslo na nejtěžší sluneční bouři v zaznamenané historii, Carringtonovu událost z roku 1859, byla by mnohem škodlivější, i když v té době poškodila pouze tehdejší telegrafní linky.

Sluneční bouře jsou způsobeny narušením sluneční atmosféry. Vysokoenergetické výbuchy známé jako sluneční erupce mohou být doprovázeny enormním přívalem slunečního větru známým jako "výron koronální hmoty". Tyto rychle se pohybující sluneční částice interagují s magnetosférou Země, vytvářejí polární záře a interferují s elektronikou.

Sluneční bouře mohou s sebou nést i smrtící dávky radiace. Ochranná magnetosféra Země nás chrání před jejich účinky, ale jak NASA a její partneři v příštích desetiletích usilují o návrat na Měsíc a dále do vesmíru, bude pro plánování misí nezbytný přesný model slunečního počasí, protože astronauté by například na Měsíci během bouře nepřežili. Zkrátka takové bouře mohou mít pro lidstvo katastrofické následky v mnoha oblastech.

Měli bychom se tedy opravdu obávat budoucích slunečních bouří? Možná. Přinejmenším bychom na ně měli být připraveni, stejně jako na jakoukoliv jinou přírodní katastrofu. Od výpadku elektrické energie v roce 1989 začal energetický průmysl pracovat na technikách zmírňování škod a přijal preventivní opatření, aby byly energetické sítě odolnější vůči slunečnímu počasí, ale je těžké být plně připraven. Až přijde další velká sluneční bouře, a ta jednou přijde, možná na ni nebudeme úplně připraveni. Jedna věc je však jistá. Bude to děsivá show. Dále čtěte: Obrovské fragmenty mimozemského světa by mohly být pohřbeny hluboko uvnitř Země.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...