Astronomové našli exoplanetu, ze které stoupá pára. Má také atmosféru a gravitaci

 Vesmír 
06. května 2023 18:18 / Mirka Malá
  1
📷
1 fotografie v galerii
Exoplaneta, která obíhá červeného trpaslíka, se nachází kousek od souhvězdí Panny NASA / volný zdroj
Astronomové prostřednictvím teleskopu Jamese Webba studovali skalnatou exoplanetu GJ 486b. A objevili stopy vodní páry, což znamená, že by tato exoplaneta mohla mít atmosféru. A to by bylo opravdu přelomové zjištění.

Jenomže je tady háček. Astronomové nedokáží určit, zda signál vodní páry pocházel z exoplanety nebo její hvězdy. „Vidíme signál a téměř jistě je to způsobeno vodou. Ale zatím nemůžeme říci, zda je tato voda součástí atmosféry planety, což znamená, že planeta atmosféru má, nebo zda vidíme vodní signaturu přicházející z hvězdy,“ uvedla Sarah Moran z University of Arizona v oficiálním prohlášení.

Je to tedy zamotané, ale také nadějné. Exoplaneta GJ 486 b oběhne svého červeného trpaslíka za  1,5 pozemského dne, což naznačuje, že se nachází v obyvatelné zóně. Kromě toho je tento skalnatý svět zhruba o 30 procent větší než Země, a má dokonce silnější gravitaci než naše planeta. Na druhou stranu, fakt, že povrchová teplota tam dosahuje 430 stupňů Celsia, znamená, že nikomu není jasné, jak by na exoplanetě mohla být atmosféra.

A to je právě jeden z důvodů, proč existuje možnost, že vodní pára vlastně pochází z hostitelské hvězdy. Dokonce i naše Slunce někdy obsahuje vodní páru ve svých slunečních skvrnách, které jsou chladnější než jeho horký povrch. A hvězda exoplanety GJ 486 b je považována za mnohem chladnější než Slunce, což naznačuje možnost většího množství vodní páry v jejích hvězdných skvrnách.

Takže jak to tedy je? Především je to pro astronomy velmi matoucí. Vědci nezpozorovali žádné důkazy o tom, že by exoplaneta během svých tranzitů kolem červeného trpaslíka procházela nějakými hvězdnými skvrnami, tedy možným zdrojem páry. To ale neznamená, že jinde na hvězdě tyto skvrny nejsou. A to je přesně ten fyzikální scénář, který by otiskl tento vodní signál do dat a mohl by nakonec vypadat jako planetární atmosféra. Astronomové data sice zkoumali pomocí hned tří různých metod, přičemž všechny nakonec ukázaly stejný výsledek, zda ale objevili exoplanetu s vodní párou, atmosférou a gravitací, si stále jistí být nemohou.

Tým také použil počítačové modely k určení signálu a došel k závěru, že nejpravděpodobnějším zdrojem byla skutečně vodní pára. Počítačové modely na druhou stranu ale rovněž naznačovaly, že signál by mohl pocházet z planetární atmosféry nebo i z hvězdných skvrn. Takže bude potřeba dalšího výzkumu, aby si astronomové jednoho dne mohli být jistí tím, že skutečně našli exoplanetu s vodní párou.

Přítomnost vodní páry v atmosféře na teplé kamenné planetě by totiž představovala velký průlom pro vědu o exoplanetách. Planety obíhající kolem trpasličích hvězd jsou totiž hlavními cíli při hledání atmosféry u kamenných exoplanet. O exoplanetách panuje mezi astronomy obecný předpoklad, že jsou to planety s největším potenciálem pro existenci života. Musí se ale samozřejmě nacházet v obyvatelné zóně tak, aby nebyly příliš chladné nebo naopak příliš horké a samozřejmě na nich musí být voda.

Autorský článek, další zdroj: NASA

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město