Za rok člověk pozře až čtvrt kila mikroplastů. Nebezpečné částečky byly objeveny už i v pivu
Mikroplasty se staly součástí jídelníčku všech lidí na planetě. Lidé je přijímají z balené vody, piva, soli nebo mořských tvorů. Během jednoho týdne tak průměrný člověk může spořádat až 5 gramů mikroplastů.
V některých oblastech ale lidé snědí týdně i 21 gramů a ročně zkonzumují i čtvrt kila mikroplastů. Tuto smutnou skutečnost naznačuje analýza vědců z australské univerzity v Newcastle, kterou vypracovali pro Světový fond na ochranu přírody (WWF).
Mikroplast je část plastu s délkou menší než 5 milimetrů. Do přírody se dostávají z nejrůznějších zdrojů, především z kosmetiky, oblečení a průmyslové výroby. Tyto částečky se pak dostávají do potravního řetězce a usazují se v tělech mnoha zvířat i lidí.
Do lidského těla se plasty dostávají zejména z vody, dále z piva, soli či mořských měkkýšů. Drobné částice plastů mohou lidé i vdechnout. Děje se tak nejen ve volné přírodě, ale i v interiéru, kde jsou mikroplasty součástí prachu.
Zpráva o přítomnosti plastů v lidském těle vznikla jako součást kampaně, v rámci které WWF žádá politické lídry na celém světě, aby přijali dohodu s cílem snížit množství plastového odpadu v přírodě. Dále čtěte: (Smutný nález na pobřeží Sardinie. Velryba měla v žaludku více než 20 kilo plastu).