Google prováděl měření seismické aktivity hluboko v oceánu. Použil k tomu podmořský kabel

 Věda a Výzkum 
16. března 2021 09:19 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Datové podmořské kabely mohou sloužit i jinak Depositphotos
Technologický gigant Google prováděl měření seismické aktivity za pomoci svého internetového kabelu, jež vede na mořském dně. Vědci z Google využili vlastnosti přenášeného signálu, které vykazovaly změny vlivem seismické aktivity.

Experti ze společnosti Google a Kalifornského technologického institutu (Caltech) objevili způsob, jak využít podmořské kabely tak trochu jinak. Díky analýze signálu procházejícího hlubokomořskými kabely totiž zjistili, že vykazuje rozdílné vlastnosti přenosu, a dokázali tak například zaznamenat seismickou aktivitu na mořském dně.

Měření seismické aktivity hluboko v oceánu je vzhledem ke špatné přístupnosti velice obtížné. Nová metoda společnosti Google by tak mohla využít sítě podmořských kabelů, které se nacházejí na oceánském dně k měření seismické činnosti hluboko pod hladinou.

Podmořský kabel

Vědci své poznatky publikovali v obsáhlé studii, která byla zveřejněna prostřednictvím vědeckého časopisu Science. K výzkumu vědci využili podmořský kabel Curie, který provozuje sám Google. Tento kabel má délku 10 500 kilometrů a slouží ke spojení Los Angeles v Kalifornii s Valparaiso v Chille.

Nevšední využití podmořského kabelu umožňila analýza procházejícího signálu, která ukázala změny v napětí a tlaku okolní vody na kabel. Díky výkyvům, které u těchto veličin působí zemské otřesy, pak vědci dokázali rozpoznat intenzitu jednotlivých seismických aktivit. Díky kabelu dokáží také zaznamenat velké vlny vznikající během bouří.

Desítky bouří a zemětřesení

Vědci tak během devíti měsíců dokázali zachytit více než 30 silných bouří a celkem 20 zemětřesení, která byla dost silná na to, aby dokázala poškodit budovy. Loni v červnu dokonce zachytili zemětřesení, které mělo intenzitu 7,4 stupňů Richterovy škály. 

Metoda, kterou Google využil, může být alternativním řešením k běžným podmořským měřícím stanicím. Těch je na světě opravdu málo, protože jejich instalace a provoz jsou velice nákladné. Ke stávajícím kabelům pouze stačí přidat speciální laserové detektory a vyčlenit některá vlákna pro přenos signálu. Dále čtěte: Dvacet tisíc zemětřesení za týden. Jsou však jen předzvěstí něčeho mnohem většího.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu