Hodně mužů má jeden pohlavní chromozom navíc, a proto častěji umírají, zjistila nová vědecká studie

 Věda a Výzkum 
23. června 2022 08:13 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Tři chromozomy má překvapivě velké množství mužů Depositphotos
Jeden z pětistovky mužů má jeden pohlavní chromozom navíc. A rozhodně tento fakt nesouvisí s jejich sexuálním apetitem. Naopak. Je to špatná zpráva. Tito muži totiž mnohonásobně častěji trpí různými vážnými nemocemi a také častěji předčasně umírají.

Rozsáhlá genetická analýza, kterou prováděli vědci z univerzit v Cambridge a Exeteru, potvrdila, že jde skutečně o jednoho z každé pětistovky mužů. A to je opravdu velmi hodně. Mají jeden pohlavní chromozom navíc, což skutečně velmi ovlivňuje jejich zdravotní stav.

Chromozomy samozřejmě máme všichni. Jsou označovány písmeny X a Y a zodpovídají za rozdíly mezi pohlavími, tedy mezi ženami a muži. Ženy obvykle disponují dvěma chromozomy X a muži zase obvykle mají jeden X a jeden Y chromozom.

Jak ale ukázala nová studie, není tomu vždycky tak. Muži, u kterých našli jeden chromozom navíc, měli ve větší míře navíc chromozom X, v menší míře pak Y. A co to přesně znamená pro život a zdraví mužů, kteří mají jeden chromozom navíc?

Poměrně hodně. Lékaři zjistili, že muži s chromozomy XXY trpí opožděným růstem, opožděnou pubertou a jsou čtyřnásobně ohroženi neplodností než muži se správným počtem chromozomů. Rovněž mají nižší hladinu testosteronu v krvi. Naopak muži s chromozomy XYY žádným opožděným vývojem ani neplodností netrpí.

Jedno ale obě skupiny, které mají o jeden chromozom navíc, spojuje. A to velká zdravotní rizika. Všichni mají mnohem vyšší riziko vzniku cukrovky, dokonce šestkrát vyšší riziko vzniku žilní trombózy, což je krevní sraženina, která je nejčastější příčinou životu nebezpečné plicní embolie. A to ještě stále není všechno. Mezi další riziková onemocnění způsobená abnormálním uspořádáním chromozomů navíc patří rovněž různá metabolická onemocnění, stejně jako ta respirační.

Špatná zpráva je, že věda dosud neměla o něčem takovém vůbec tušení. Lékaři dokonce ani nevědí, proč muži se třemi chromozomy mají tak významná rizika různých závažných onemocnění, která mohou vést v horším případě až k předčasnému úmrtí.

Většina mužů, a že je jich opravdu hodně, o svých třech chromozomech nemá navíc ani tušení. Další vědecké a lékařské studie budou muset rozhodnout, zda bude v budoucnu nutné u mužů provádět preventivní testování a zjišťovat, kolik chromozomů vlastně mají.

Zjištění, že miliony mužů mají jeden chromozom navíc, může u významné skupiny z nich vysvětlit i jejich neplodnost. Pokud by se v budoucnu na základě této studie skutečně začala provádět preventivní testování mužů, mohlo by to vést ke včasnému předcházení vzniku různých rizikových onemocnění, které s sebou jeden chromozom navíc přináší. Zatím v tom ale vědci nemají příliš jasno.

Pro muže to tedy není žádná dobrá zpráva, na druhou stranu objev výskytu třetího chromozomu u tak velkého množství mužů vysvětluje řadu jejich zdravotních potíží, včetně opožděného vývoje mladých jedinců.

Autorský článek, další zdroj: Genetics in Medicine

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...