Po třiceti letech je zde nový vysokoteplotní materiál. Převratnou slitinu vědci vyvíjeli mnoho let

Díky nové slitině vzniknou nové technologie
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
06. května 2020 12:20 / Depositphotos
  18   8
Poprvé za 30 let je zde nový vysokoteplotní materiál, který se uplatní především v jaderných reaktorech. Nový materiál je pokročilou slitinou s extrémně vysokou pevností při tečení a vědci ji vyvíjeli mnoho let.

Vědci pracující v Idaho National Laboratory oznámili schválení nového vysokoteplotního kovu. Pracovali na něm 12 let a vývoj stál 15 milionů dolarů. Slitina 617 je kombinací niklu, chrómu, kobaltu a molybdenu a je tolerantní k teplotám vyšším než 927 stupňů Celsia.

Vědci tvrdí, že by mohl být použit v existujících vysokoteplotních jaderných zařízeních i v nejmodernějších technologiích, jako jsou solné reaktory.

Reaktorová revoluce

Nová slitina je první nový vysokoteplotní materiál, který byl za 30 let vyvinut. Je pravděpodobné, že nyní jaderné reaktory díky novému materiálu zažijí novou technologickou revoluci. Dosud je totiž dostupných zhruba pět materiálů pro vysokoteplotní reaktory. Proto byl také vývoj této nové slitiny tak sledován jadernými vědci a inženýry.

Pro technologii, kterou používají reaktory založené na roztavené soli, kde dokonce i uvedení reaktoru na správnou teplotu trvá dlouho, jsou tolerantní materiály naprosto klíčové. K čemu je reaktivní roztavená sůl, pokud se nádoba roztaví nebo zdeformuje? Nový materiál tak dává vědcům nové možnosti ve vývoji těchto nových vysokoteplotních zařízení.

Ale to není zdaleka všechno. Tento nový materiál by byl využitelný i pro reaktory pracující na bázi jaderné syntézy s extrémně vysokou teplotou. Dále čtěte: Některé vynálezy ze seriálu Star Trek dnes používáme běžně.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu