U netopýrů bylo objeveno šest nových koronavirů

 Věda a Výzkum 
11. dubna 2020 14:53 / Mirka Malá
  11
📷
2 fotografie v galerii
Vědci netuší, zda se nové koronaviry mohou přenést na člověka Pinterest
Vědci objevili šest zcela nových koronavirů, jejichž nositeli jsou netopýři na Myanmaru. Tyto viry jsou ze stejné rodiny jako virus SARS-CoV-2, který se v současné době šíří po celém světě.

Vědci však uvedli, že nováčci nejsou geneticky úzce spojeni se SARS-CoV-2 nebo s dalšími dvěma koronaviry, které způsobují těžké infekce u lidí - závažný akutní respirační syndrom (SARS).

Vědci objevili viry při průzkumu netopýrů v Myanmaru jako součást vládního programu s názvem PREDICT, který identifikuje infekční choroby, které mají potenciál se přenést ze zvířat na lidi.

Vědci zatím neví, zda viry mohou nakazit lidi

Vědci v letech 2016 až 2018 odebrali stovky vzorků slin od 464 netopýrů nejméně 11 různých druhů, a to na třech místech v Myanmaru, kde lidé přicházejí do těsného kontaktu s volně žijícími živočichy.

Vědci analyzovali genetické sekvence z těchto vzorků a porovnali je s genomy známých koronavirů. Nové viry byly nalezeny ve třech druzích netopýrů: velkém asijském žlutém  (Scotophilus heathii), u kterého byl nalezen CoV-90, dále u druhu Chaerephon plicatus, který byl hostitelem CoV-47 a -82, a nakonec u druhu Hipposideros larvatus, který nesl CoV-92, 93 a 96.

Je ale třeba dalšího výzkumu, aby vědci pochopili, jak se těchto šest nově objevených virů může přenášet na jiné druhy a jak mohou ovlivnit lidské zdraví.

Nebezpečná Asie

Kontakt mezi lidmi a volně žijícími živočichy je stále častější a současná pandemie způsobená COVID-19 je pouze jednou připomínkou toho, jak úzce souvisí lidské zdraví s těmito interakcemi.

"Na celém světě lidé interagují s volně žijícími živočichy s rostoucí frekvencí, takže čím více těmto virům rozumíme u zvířat, tedy co jim umožňuje mutovat a jak se šíří na jiné druhy, tím lépe můžeme snížit jejich pandemický potenciál," řekl vedoucí studie Marc Valitutto.

Jedno je ale jisté. Prakticky všechny epidemie a pandemie, které svět lokálně, nebo globálně zasáhly v posledních desetiletích, přišly z Asie. Důvodem je i to, že právě v Asii je pojídání pro nás těchto exotických druhů zvířat poměrně běžnou a oblíbenou disciplínou. Navzdory faktu, jak je to nebezpečné. Dále čtěte: Proč vědci koronavirus neodhalili včas.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město