U netopýrů bylo objeveno šest nových koronavirů
Vědci však uvedli, že nováčci nejsou geneticky úzce spojeni se SARS-CoV-2 nebo s dalšími dvěma koronaviry, které způsobují těžké infekce u lidí - závažný akutní respirační syndrom (SARS).
Vědci objevili viry při průzkumu netopýrů v Myanmaru jako součást vládního programu s názvem PREDICT, který identifikuje infekční choroby, které mají potenciál se přenést ze zvířat na lidi.
Vědci zatím neví, zda viry mohou nakazit lidi
Vědci v letech 2016 až 2018 odebrali stovky vzorků slin od 464 netopýrů nejméně 11 různých druhů, a to na třech místech v Myanmaru, kde lidé přicházejí do těsného kontaktu s volně žijícími živočichy.
Vědci analyzovali genetické sekvence z těchto vzorků a porovnali je s genomy známých koronavirů. Nové viry byly nalezeny ve třech druzích netopýrů: velkém asijském žlutém (Scotophilus heathii), u kterého byl nalezen CoV-90, dále u druhu Chaerephon plicatus, který byl hostitelem CoV-47 a -82, a nakonec u druhu Hipposideros larvatus, který nesl CoV-92, 93 a 96.
Je ale třeba dalšího výzkumu, aby vědci pochopili, jak se těchto šest nově objevených virů může přenášet na jiné druhy a jak mohou ovlivnit lidské zdraví.
Nebezpečná Asie
Kontakt mezi lidmi a volně žijícími živočichy je stále častější a současná pandemie způsobená COVID-19 je pouze jednou připomínkou toho, jak úzce souvisí lidské zdraví s těmito interakcemi.
"Na celém světě lidé interagují s volně žijícími živočichy s rostoucí frekvencí, takže čím více těmto virům rozumíme u zvířat, tedy co jim umožňuje mutovat a jak se šíří na jiné druhy, tím lépe můžeme snížit jejich pandemický potenciál," řekl vedoucí studie Marc Valitutto.
Jedno je ale jisté. Prakticky všechny epidemie a pandemie, které svět lokálně, nebo globálně zasáhly v posledních desetiletích, přišly z Asie. Důvodem je i to, že právě v Asii je pojídání pro nás těchto exotických druhů zvířat poměrně běžnou a oblíbenou disciplínou. Navzdory faktu, jak je to nebezpečné. Dále čtěte: Proč vědci koronavirus neodhalili včas.