Proč vědci koronavirus neodhalili včas

Svět hrozbu pandemie značně podcenil
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
07. dubna 2020 10:42 / Depositphotos
  49   0
V roce 2009 zahájila vláda USA program na odhalování neznámých virů, které mohou přecházet ze zvířat na člověka a způsobovat pandemii. Projekt nazvaný PREDICT byl financován Agenturou pro mezinárodní rozvoj USA a spolupracoval s týmy ve 31 zemích, včetně Číny. Byla to jen jedna část nově vznikající globální sítě pro sledování infekčních chorob. Přesto jim koronavirus doslova proklouznul mezi prsty.

Přes úsilí tisíců vědců pracujících na odvrácení nebezpečných nových ohnisek zůstal nový koronavirus, tedy COVID-19, neidentifikovaný, když se koncem roku 2019 dostal do naprosto nepřipraveného světa.

Málo peněz, velká pandemie

Odborníci říkají, že jako rybářská síť s mnoha otvory měla jejich sledovací síť četné mezery, příliš málo peněz a pracovní síly, aby byla skutečně efektivní. Navíc v září 2019, tedy jen několik měsíců před zahájením pandemie COVID-19, ohlásili, že končí financování projektu PREDICT. A nový projekt zatím představen nebyl.

Přitom se odhaduje, že asi 600 000 neznámých virů, možná i více, dokáže přeskočit ze zvířat na lidi. Aby je všechny našli, hledají vědci místa výskytu nemocí, ve kterých se prolínají divoká zvířata a lidé. Například lesy, které jsou káceny kvůli rozvoji průmyslu, nebo trhy, na kterých se prodává jídlo a maso všeho druhu.

Vzorkování má tendenci se zaměřovat na druhy s vysokou virovou zátěží, jako jsou netopýři, krysy a opice. Vědci provádějí laboratorní testy, aby zjistili, zda nově objevené viry mohou infikovat lidské buňky. Vyšetřovatelé se také snaží zkoumat různé ekologické a sociální faktory, které mohou spojit divoká zvířata a lidi, kteří přenášejí choroby.

Vědci dobře věděli, že koronaviry, z nichž jeden způsobil závažný akutní respirační syndrom SARS, by mohly být opakující se hrozbou. Tento patogen, SARS-CoV, se poprvé objevil v Číně v roce 2002 a rozšířil se do téměř 30 zemí, než nákaza v následujícím roce odezněla.

V roce 2007 publikovali vědci z Hongkongské univerzity dokument, který uvádí, že přítomnost mnoha jiných virů podobných SARS-CoV v netopýrech učinila z tohoto typu patogenu časovanou bombu.

V jižní Číně je poměrně silná kultura konzumace exotických zvířat a tato praxe usnadnila virům přechod na lidi. Několik dalších skupin vědců rovněž upozorňovalo na hrozící nebezpečí. A nyní se ukázalo, že měli pravdu. Není už žádným tajemstvím, že COVID-19 je SARSu neuvěřitelně podobný.

Podceněná varování

Je jasné, že vědci minimálně tušili, že propuknutí nějaké nové pandemie je za dveřmi, přesto jí nedokázal nikdo zabránit. Podle některých taková sledování a vyhodnocování rizik vyžadují mnoho vědců a zařízení, stejně jako peníze. Když lidé i peníze chybějí, jsou testování prováděna pouze na několika místech po celém světě.

Přitom informace, které poskytují, jsou zásadní pro ochranu lidí. Například vysoce rizikové trhy, kde se divoká zvěř prodává jako jídlo, lze uzavřít. Nebo mohou být lidé upozorněni, že netopýři vylučující viry jsou aktivní například na ovocných stromech, takže je třeba jejich plody vyloučit z jídelníčku.

Epidemiolog Rohit Chitale říká, že exploze COVID-19 odráží globální selhání při odpovídajícím investování do prevence. "Nyní je kladen velký důraz na léčbu infekčních nemocí, naproti tomu úsilí o včasnou detekci je velmi špatně financováno,“ tvrdí Chitale.

Lze to vyjádřit i čísly. Projekt PREDICT za deset let své existence dostal jen 200 milionů dolarů, zatímco nyní budou ivestovány 2 miliardy dolarů jen v USA na výdaje pro boj s COVID-19.

Nový slibovaný projekt detekce a prevence nazvaný Stop spillovers by sice měl začít fungovat v srpnu, ale dosud nikdo nemá žádné informace o jeho struktuře ani financování. Navíc, i kdyby skutečně nový projekt začal v srpnu fungovat, je tu zcela citelné přerušení činnosti vědců v terénu. A bude trvat dlouho, než se nový projekt dostane alespoň tam, kde skončil projekt PREDICT. Je jasné, že právě jeho špatné financování a následné ukončení stojí za současnou světovou pandemií. Dále čtěte: Průjem je dalším potvrzeným příznakem onemocnění COVID-19.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu