Češi vyvíjejí unikátní technologii. Dokáže rozpoznat koronavirus v těle mnohem dříve než běžné rychlotesty

Koronavirus snadno proniká do lidských buněk
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
10. dubna 2020 06:35 / AVČR
  155   6
Vědecký tým z Fyzikálního ústavu Akademie věd se pustil do vývoje unikátní technologie, která by mohla výrazně usnadnit testování lidí v rámci pandemie koronaviru. Výhodou takzvaného biosenzoru je především to, že dokáže virus v těle odhalit dříve než běžné testy.

Český tým vědců z optických a biofyzikálních systémů Fyzikálního ústavu Akademie věd pracuje na vývoji biosenzoru, který podle jeho autorů dokáže rozpoznat přítomnost koronaviru v lidském těle dříve než běžně dostupné rychlotesty. Ty totiž fungují na bázi detekce protilátek, které si lidské tělo napadené virem vytváří.

Vědci se rozhodli vytáhnout do boje proti pandemii za pomoci moderních technologií a svou snahu zaměřili na vývoj vysoce citlivého přenosného biosenzoru. Toto zařízení dokáže identifikovat částice viru SARS-CoV-2 prakticky z jakéhokoliv povrchu, ať už se jedná o tělní tekutiny nebo například předměty, se kterými nakažený člověk přišel do styku.

Vědci na vývoji senzoru pracují již delší dobu v rámci spolupráce s Ochrannou službou Policie ČR zaměřené na včasnou detekci nebezpečných patogenů v potravinách. Biosenzor vykazuje v laboratorních podmínkách velice dobré výsledky a dokázal velice rychle detekovat přítomnost jiných bakterií a virů.

Biodetekční systémy jsou založené na bázi takzvaných ultra-rezistentních polymerních povrchů. Tato univerzální technologie se dá navíc velice snadno přizpůsobit na široké spektrum detekovaných látek. Klíčovým prvkem senzoru je polymerní biočip, který je možné používat opakovaně.

Pokud bude testování nového zařízení probíhat podle plánů, funkční prototyp by mohl spatřit světlo světa již v řádu několika měsíců. Samotné testování systému je předběžně domluveno na Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dále čtěte: (Čína použila v boji proti koronaviru velmi účinná opatření. Zbytek světa by se měl poučit).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu