Pití kávy po jídle je zdravé. Kofein prospívá trávení a pomáhá proti zácpě
„Konzumace kávy po jídle se stala pro většinu z nás zvykem,” seznamuje se studií vědkyně Astrid Nehligová z Francouzského národního institutu pro výzkum zdraví a medicíny v Paříži.
Nehligová analyzovala 194 starších výzkumů týkajících se spotřeby kávy. Podle výsledků publikovaných v odborném časopise Nutrients nemá denní spotřeba o třech až pěti šálcích kávy škodlivé účinky na trávení.
Naopak stimuluje produkci trávicího hormonu zvaného gastrin a kyseliny chlorovodíkové v žaludeční šťávě. Posiluje také produkci hormonu cholecystokinin, který zase podporuje produkci žluči.
Kofeinem proti zácpě
Káva byla spojena také s průchodem stravy tlustým střevem. Stimuluje motilitu tlustého střeva stejně jako cereálie, a to o 23 procent více než káva bez kofeinu a o 60 procent více než sklenice vody. Kofein proto může být ideálním „lékem” pro osoby trpící chronickou zácpou.
„Na rozdíl od některých předpokladů není konzumace kávy spojena se střevními problémy,” tvrdí vědkyně. „V některých případech má ochranný účinek proti běžným zažívacím potížím, jako je zácpa.”
Káva pomáhá rozkládat obsah v žaludku a rovněž podle recenzovaných studií může souviset se změnami v tamní střevní mikroflóře. Ačkoliv bude k prozkoumání účinků nápoje na trávicí soustavu zapotřebí více studií, „tohle je místo, kde začít,” dodává Nehligová.