Homo sapiens se při vykročení z Afriky pářili s „duchy”

 Objevy 
13. ledna 2022 15:48 / Radek Chlup
  4
📷
2 fotografie v galerii
Populace duchů mohla mít předka denisovanů a neandrtálců  Pixabay
Lidská historie by se dala označit za nepořádek. Vědce mate dívka z doby před 50 000 lety, která vypadala jako hybrid Homo sapiens, neandrtálců a denisovanů. Nyní umělá inteligence (AI) potvrdila v jejím lidském genomu našeho třetího předka. Kolem něj je však stále mnoho otazníků.

Není to tak dávno, co vědci našli ostatky podivné dívky z doby před 50 000 lety označované za „hybrida” našich předků. Nedávno našli vědci v jejím genomu s pomocí AI nový lidský druh, s nímž se měli moderní lidé setkat při dlouhé cestě z Afriky před tisíci lety. 

Africký kontinent opustila obrovská skupina lidí z velké části složená z Homo sapiens před asi 80 000 lety, přičemž díky tomu vznikly populace dnešní. Když tito lidé prorazili do Eurasie, křížili se s neandrtálci a denisovany, kteří později vyhynuli. 

Tajemní duchové 

Byl tu však ještě někdo třetí. Tato studie DNA zjistila, že dívka nebyla sama. Algoritmus strojového učení proséval masy starověkého a moderního lidského genetického kódu a našel v něm pomocí takzvané Bayesovské inference důkazy o archaické populaci „duchů”. 

Podle expertů je tady populace duchů buď příbuzná se společným předkem denisovanů a neandrtálců, nebo se brzy oddělila od denisovanů a šla si vlastní cestou. 

V jistém slova smyslu to můžeme brát jako potvrzení hlubokého učení umělé inteligence o „hybridní fosilii” dospívající dívky identifikované v roce 2018, i když je potřeba udělat ještě více práce. Psali jsme také: Nová studie odhalila, že v sobě máme jen 1,5 procenta skutečně lidského genomu

Zdroj: Nature Communications.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Tech

U kvantových počítačů byl právě dosažen významný milník. Pracují s 99procentní přesností

Zavřít reklamu