Archeologové objevili nejstarší brčka na světě. Lidé s nimi popíjeli pivo
Archeologové našli metr dlouhé trubičky ze zlata a stříbra z doby před 5500 lety v mohyle Maykop kurgan na severozápadě Kavkazu s mnoha dalšími předměty. V té době nedokázali určit, k čemu sloužily.
Podle archeologa a hlavního autora studie Viktora Trifonova z Ruské akademie věd se objevitelé nezabývali tím, proč jsou tyto artefakty jemnými trubicemi, nikoliv pevnými tyčemi.
Podle výsledků jejich studie publikovaných v časopise Antiquity to nebyla žezla ani trubky na výrobu hrotů šípů, jak vědci dříve odhadovali, ale brčka pro společenské pití piva.
Vědci odebrali vzorky z vnitřku jedné z trubek. Na jedné straně nalezli důkazy po ječných zrnech škrobu, obilných částicích a pylovém zrnu z lípy.
Nejstarší brčka na světě
To, že by mohlo jít o brčka, potvrzují také Sumerové, kteří pivo popíjeli pomocí dlouhého rákosí. Archeologové objevili ostatky královny Puabi pohřbené v Královském hřbitově v Uru s dlouhými brčky starými 4500 let.
Starověcí lidé fermentovali ječmen na pivo přibližně před 13 000 lety. Pivovary ve velkém začaly být v Asii populární během 5. až 4. tisíciletí př. n. l. Na území dnešního Iráku a Íránu archeologové objevili pečetě zdobené motivy s osobami popíjejícmi brčky.
Některé dochované umění pocházející z Blízkého východu z dob 3. století př. n. l. a starší zobrazuje dlouhá brčka umístěná v jediné keramické nádobě. Sedící či stojící lidé společně popíjeli pivo z jediné nádoby.
Že by mohlo jít o brčka určená ke konzumaci piva naznačují také kovová síta v nitru trubiček, která mohla filtrovat piva od nečistot. K trubkám jsou připevněny ozdoby v podobě malých býků. Podle vědců to ale nemusel být ozdobný, ale technický prvek pro vyvážení brčka. Pokud se vědci nepletou, jsou to nejstarší známá brčka na světě.
Zdroj: Antiquity, ScienceAlert.