Lovci a sběrači z polárních oblastí to uměli se železem. Vědci ve Švédsku objevili starodávné pece
Opracovávání železa podle vědců začaly provozovat velké zemědělské společnosti v jihozápadní Asii před 3000 lety. Odsud se mělo tohle umění dostat do zbytku světa konče severní Skandinávií a dalšími arktickými oblastmi mezi lety 700 až 1600 n. l.
Podle archeologických objevů z posledních let však byla technologie pokročilejších pecí relativně brzy ovládnuta také menšími severskými společnosti, což potvrzuje i vědecká práce aktuální.
Lovci a sběrači byli usazenější
Vědci ze švédské Luleå University of Technology objevili ve dvou lokalitách Sangis a Vivungi celkem tři důmyslné pece s keramickým obložením stěn a několik ohnišť. Součástí nálezů byly zvířecí kosti, úlomky keramiky, železné a ocelové předměty, lisovaná bronzová přezka, odpad se stopami mědi a železnou rudu, což prokazuje obrábění železa a výrobu kovových předmětů.
Podle radiokarbonového datování lovci a sběrači pracovali se železem v oblasti Sangis v letech 200 a 50 př. n. l. Jeho výroba ve Vivungi podle vědců začala kolem roku 100 př. n. l. Datování nalezených kostí prozradilo, že lovci a sběrači tuto lokalitu pravidelně obsazovali od roku 5300 př. n. l. do roku 1600 n. l.
Nalezené pece s ohništi a dalšími předměty naznačují, že zdejší lovci a sběrači nebyli tak mobilní, jak si vědci mysleli. Tyto skupiny se totiž musely po určitou dobu usadit poblíž klíčových zdrojů. A když se přesouvaly chladnými, zalesněnými prostranstvími, možná si vyměňovaly zdroje a znalosti metalurgie. Psali jsme také: Životní prostředí výrazně měnili už lovci a sběrači, zjistili vědci.
Zdroj: Cambridge University.