Meditace dlouhodobě posiluje imunitní systém na genové úrovni, zjistila nová studie

 Objevy 
24. ledna 2022 09:38 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Meditováním opravdu posilujete imunitní systém Depositphotos
Meditace posiluje imunitní systém, a to bez vyvolání zánětlivých reakcí. Zatímco se dřívější výzkumy zajímaly spíše o účinky meditace na snížení stresu a úzkostí, práce aktuální poprvé tuto praktiku spojila s genovou expresí.

Novou studii vedl neurovědec Vijayendran Chandran z Floridské univerzity ve spolupráci s Isha Institute of Inner Sciences se sídlem v Indii a Americe. Programu „pokročilého vnitřního inženýrství” tohoto střediska se podle informací na webu Inverse dosud zúčastnilo asi 20 000 studentů meditace. 

Chandranova studie se odehrála v jednom izolovaném horském středisku ve státu Tennessee v roce 2018, přičemž výsledky jeho práce zahrnující 106 studentů byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences minulý rok v listopadu. 

Studenti před meditacemi, které praktikovali každý den deset hodin, vysadili kávu, alkohol a tabák. Nastoupili na vegetariánskou dietu. Vědci jim v určitých časových „oknech” odebírali vzorky krve, aby se podívali na biologické podpisy zvané biomarkery. Na jejich základě lze určit, jaké geny se aktivovaly. 

Meditace aktivovaly geny související s imunitním systémem. Konkrétně bylo identifikováno 220 genů podílejících se na vytváření imunitní odpovědi, a to bez aktivace genů souvisejících se záněty, které imunitní reakce obvykle doprovázejí. 

68 těchto genů bylo spojeno s takzvanou interferonovou signalizací, klíčovou součástí antivirových a protizánětlivých reakcí. Exprimace genů byla ve vzorcích krve patrná ještě tři měsíce po meditacích. Stimulace imunitního systému je tedy dlouhodobým efektem. 

Meditace chrání proti nemocem

V závěrečné fázi výzkumu došlo na analýzu veřejně dostupného souboru dat o leukocytech, různých typech bílých krvinek u lidí s nemocí covid-19. Čím vážnější průběh nemoci covid-19 lidé měli, tím byla menší jejich zásoba interferonů, cytokinů kritických pro antivirovou odpověď posílených expresí genů u meditujících studentů. 

Interferony hrají klíčovou roli při léčbě roztroušené sklerózy. Podle analyzovaných údajů mají léčení pacienti s tímto onemocněním silnější exprimaci genů související s reakcí interferonů než pacienti bez léčby. 

Meditace tedy může být potenciálním lékem jak na roztroušenou sklerózu, tak na covid-19. Chandran se chce ve své další studii zaměřit na to, zda se tyto výsledky vztahují i na příležitostné meditující. Psali jsme také: Pravidelná meditace má pozitivní vliv na každodenní život. Naučte se ji praktikovat

Zdroj: Inverse, Proceedings of the National Academy of Sciences.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...