Experti objasnili staleté tajemství. Rozluštili zakódované dopisy španělského krále
Historici se léta marně snažili přečíst obsah několika starodávných šifrovaných dopisů, které v 16. století posílal španělský panovník Ferdinand Aragonský svému generálovi Gonzalovi Fernandézi de Cordóba. Válečná korespondence obsahovala důležité instrukce pro další operace v Itálii.
Španělská tajná služba na rozluštění čtyř dopisů, z nichž některé měly až dvacet listů, pracovala více než čtyři roky. Důležité vojenské informace byly totiž zakódovány pomocí dvou stovek různých znaků. Všechna psaní jsou v současné době vystavena v muzeu ve španělském Toledu.
Důkladné šifrování mělo zabránit přečtení těchto dopisů, pokud by se dostaly do rukou nepřítele. Samotnou historickou šifru tvořilo 88 symbolů a 237 různých kombinovaných znaků, přičemž každý znak se skládal až z šesti symbolů. Práci odborníkům značně stěžoval také fakt, že slova ani věty nejsou v písemnostech jakkoliv odděleny.
Král v dopisech posílal generálovi například pokyny pro budoucí rozmístění vojsk, v jednom dopise ho dokonce napomenul, že se bez jeho souhlasu pokusil o některé diplomatické kroky. Počátkem 16. století, ze kdy dopisy pocházejí, trvalo doručení těchto psaní až dva týdny, komunikace byla tedy velmi zdlouhavá.
Ferdinand Aragonský se v roce 1469 oženil s Isabelou Kastilskou. Společně s Isabelou učinili ze Španělska jednu z nejsilnějších zemí v Evropě a dali svým dědicům do ruky moc nad celým Španělskem. V roce 1492 tito španělští panovníci také podpořili výpravu Kryštofa Kolumba.