Experti objasnili staleté tajemství. Rozluštili zakódované dopisy španělského krále

Dopisy jsou zakódovány dvěma sty různými znaky
 Objevy 
06. února 2018 08:10 / Internet
  0   0
Dopisy Ferdinanda Aragonského byly pro historiky po staletí tajemstvím. Zprávy ze 16. století, které jsou zašifrovány pomocí dvou stovek znaků, nyní rozluštila španělská tajná služba. Předcházely tomu čtyři roky usilovné práce.

Historici se léta marně snažili přečíst obsah několika starodávných šifrovaných dopisů, které v 16. století posílal španělský panovník Ferdinand Aragonský svému generálovi Gonzalovi Fernandézi de Cordóba. Válečná korespondence obsahovala důležité instrukce pro další operace v Itálii.

Španělská tajná služba na rozluštění čtyř dopisů, z nichž některé měly až dvacet listů, pracovala více než čtyři roky. Důležité vojenské informace byly totiž zakódovány pomocí dvou stovek různých znaků. Všechna psaní jsou v současné době vystavena v muzeu ve španělském Toledu. 

Důkladné šifrování mělo zabránit přečtení těchto dopisů, pokud by se dostaly do rukou nepřítele. Samotnou historickou šifru tvořilo 88 symbolů a 237 různých kombinovaných znaků, přičemž každý znak se skládal až z šesti symbolů. Práci odborníkům značně stěžoval také fakt, že slova ani věty nejsou v písemnostech jakkoliv odděleny. 

Král v dopisech posílal generálovi například pokyny pro budoucí rozmístění vojsk, v jednom dopise ho dokonce napomenul, že se bez jeho souhlasu pokusil o některé diplomatické kroky. Počátkem 16. století, ze kdy dopisy pocházejí, trvalo doručení těchto psaní až dva týdny, komunikace byla tedy velmi zdlouhavá.

Ferdinand Aragonský se v roce 1469 oženil s Isabelou Kastilskou. Společně s Isabelou učinili ze Španělska jednu z nejsilnějších zemí v Evropě a dali svým dědicům do ruky moc nad celým Španělskem. V roce 1492 tito španělští panovníci také podpořili výpravu Kryštofa Kolumba.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jaderná termální raketa pro kosmické lodě by měla být hotova za čtyři roky

Dům a zahrada

Využijte duben k založení trávníku, je na to ideálním měsícem

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Zavřít reklamu