V moři byla objevena nejstarší láhev se vzkazem. Nálezci už dávný text rozluštili

 Záhady a tajemství 
08. března 2018 09:41 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Na pláž byla vyplavena po neuvěřitelných 132 letech Shutterstock
Rodina z Austrálie objevila na izolované pláži v písku zvláštní láhev. Po bližším ohledání její nálezci zjistili, že obsahuje vzkaz. Jak se nakonec ukázalo, tento vzkaz v láhvi vhodila do moře posádka německé lodi před 132 lety, téměř 900 kilometrů od místa nálezu.

Rodina Illmanových z australského Petrhu si vyrazila na opuštěnou pláž, která byla však plná odpadků, a tak se ji pokusili uklidit. Do oka jim padla zvláštní láhev, kterou nikdy předtím neviděli a chtěli si ji vystavit doma. Když ji vyhrabali z písku všimli si, že uvnitř se nachází smotaný papír.

V tu chvíli ještě neměli tušení, že o jejich nálezu bude psát celý svět. Láhev od ginu, kterou objevila Beachgoer Tonya Illman, totiž pocházela stejně jako neporušený list papíru uvnitř z roku 1886. Její stáří je tedy neuvěřitelných 132 let a je nejstarší nalezenou láhví se vzkazem na světě.

Poté co láhev otevřeli, objevili zprávu, která vyzývala nálezce, aby ji předal na německý konzulát a také aby si poznamenal, kdy a kde přesně láhev objevil. Na papíru se také nacházela poznámka, ze které bylo patrné, že psaní pochází z lodi Paula a do moře byla vhozena 12. června 1886. Rodina ale stále netušila, jak unikátní věc našla, protože pravděpodobnost, že by text mohl být originální není vysoká.

Přesto se ale Illmanovi pro jistotu obrátili na západoaustralské muzeum, které potvrdilo neuvěřitelný nález: láhev skutečně pochází z německé lodi, která prováděla experiment v rámci výzkumu mořských proudů. Láhev se tedy pohupovala na vlnách více než sto let, než zakotvila na pláži, téměř 950 kilometrů od místa, kde byla v indickém oceánu vhozena do moře.

Přesný obsah textu z láhve zněl:

Tato láhev byla hozena přes palubu 12. června 1886 na 32° 49' severní šířky 105° 25' západní délky od Greenwich East na cestě z Cardiffu do Macassar. Žádáme nálezce, aby láhev zaslal do německé námořní observatoře v Hamburku nebo na nejbližší konzulát a vyplnil informace na druhé straně listu. Loď: Paula Přístav: Elsfleth Kapitán: nečitelné

Ale to nejlepší teprve přišlo. Australské muzeum nakonec kontaktovalo výzkumné pracovníky v Německu, kteří ihned začali pátrat v archivech a nakonec skutečně objevili dobový záznam o tom, že z lodi Paula byla v rámci experimentu dne 12. června 1886 vhozena láhev s tímto dopisem.

V těchto dobách německé lodě vypustily na moře tisíce podobných láhví, dodnes jich ale bylo nalezeno pouze 663. Text se navíc přesně shodoval s těmi dopisy, které již byly nalezeny dříve. Dosud nejstarším podobným nálezem, který byl na moři objeven, je láhev stará 108 let, která pocházela z podobného experimentu Velké Británie.

Podobné objevy vždy vyvolají velký rozruch. Stejně překvapeni byli například v minulém roce nálezci koláče dávno neexistující, avšak dříve vyhlášené společnosti, který byl navíc po více než sto letech stále jedlý. Tento objev byl navíc symbolem smutného příběhu. (čtěte: Koláč pocházející z nešťastné arktické expedice! Po sto letech byl stále jedlý).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...