Vědcům se podařil neuvěřitelný pokrok. V budoucnu budou moci pěstovat lidské orgány

 Věda a Výzkum 
20. února 2018 08:03 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Vědci mají ovčí embryo s lidskými buňkami National Geographic
Americkým genetickým inženýrům se podařil dosud nevídaný pokrok, který může posloužit medicíně budoucnosti. Mají totiž embryo ovce, které obsahuje lidské buňky. Podobný ovčí hybrid by mohl jednou sloužit pro „pěstování“ lidských orgánů pro transplantace.

Genetičtí inženýři z USA udělali nevídaný pokrok v oblasti, která donedávna byla známá pouze ze sci-fi snímků. Do zvířecího embrya vložili lidskou DNA a nyní mají lidsko-ovčí hybrid, který v budoucnu může zachránit životy těch, kteří marně čekají na svého dárce orgánů.

Nová metoda umožní lékařům snadno získávat orgány, které budou vhodné pro transplantaci do lidského těla. Tato metoda navíc odbourá i potíže s přijetím cizího orgánu, protože vědci budou orgány pěstovat „na míru“ přímo z DNA příjemce. V současnosti nežádoucí reakce imunitního systému člověka představuje jedno z největších rizik samotné transplantace.

Vědci zatím mohou embryo udržet při životě pouhých 28 dní, přičemž 21 je v těle ovce. Udržet plod delší dobu neumožňují americké zákony. Podle vědců, kteří za unikátním výzkumem stojí, by bylo potřeba, aby se další experimenty konaly déle, ideálně až 70 dní, aby se ověřila životaschopnost orgánu. Další legislativní překážkou je stále velmi omezený počet lidských buněk, které mohou do embryí umístit.

Je zde také řada etických otázek, které současné pokusy vyvolávají. Jedna z hlavních překážek v tomto směru je reálná šance, že tito hybridní tvorové by se svou myslí mohli blížit člověku a v takovém případě by jejich chov pro orgány byl značně neetický.

Pokud jednou tento výzkum opravdu zažehne zcela novou techniku získávání lidských orgánů, bude to znamenat revoluci v lékařství. Cesta k tomu je ale natolik trnitá, že v dohledné době s něčím takovým podle odborníků nelze počítat. Nedávno čínští vědci prolomili pomyslnou bránu ke klonování lidí, což vzbudilo po celém světě řadu negativních reakcí (čtěte: Čína otevřela bránu ke klonování lidí. Tamní vědci naklonovali jako první na světě opice).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím