V jižní Asii byl objeven naprosto neznámý druh lidské řeči

Místní obyvatelé mluví dosud neznámým druhem jazyka
 Objevy 
12. února 2018 14:59 / Internet
  4   1
Vesnice na severním Malajském poloostrově je antropologům již nějakou dobu známa, ale přesto ukrývala velké tajemství. Odborníci totiž zjistili, že domorodí lovci jedné vesnice používají svůj vlastní dosud neregistrovaný a neznámý jazyk.

Vesnice na severu Malajsie má pouze 280 obyvatel a její velkou zvláštností je, že místní spolu hovoří jazykem, který nebyl nikdy registrován. Lingvisté nově popsaný aslianský jazyk nazvali Jedek.

Aslianským jazykem mluví asi 14 menších skupin domorodých lidí v oblasti Malajského poloostrova. S celkovým počtem asi 50 tisíc lidí se řadí k menším jazykovým skupinám. Všechny tyto jazyky jsou si v základu podobné, přesto jsou v nich značné odlišnosti. Tyto domorodé jazyky ale pomalu zanikají, protože mladší generace přechází na Malajštinu.

Výzkumníci z Lundu v regionu dokumentovali jazyky jako součást projektu Tongues of the Semang (Jazyky Semangu), který byl zahájen v roce 2005 jako pokus o zachování zanikajících domorodých jazyků a tradic Malajského poloostrova.

Nový jazyk Jedek byl objeven náhodou, během dokumentování podobného jazyka s názvem Jahai. „Uvědomili jsme si, že přibližně polovina vesnice mluví jazykem, který je odlišný od toho, kterým mluví ostatní,“ vysvětlila výzkumná pracovnice Joanne Yager.

Většina obyvatel v této oblasti dokáže mluvit nejméně třemi jazyky. Běžně se dorozumívají jazykem Jedek nebo Jahai a k tomu umí Thajštinu nebo Malajštinu. Oblast je zajímavá tím, že i když zde neplatí prakticky žádné zákony, je zde téměř nulová kriminalita.

Na světě je dnes registrováno více než 6 000 jazyků, z nichž více než polovinou mluví pouze 20 % obyvatel naší planety. Podle zprávy UNESCO z roku 2015 by polovina světových jazyků mohla do konce století staletí zaniknout. V souladu s tímto varováním byl zahájen projekt jejich dokumentace.

Koncem století ale nemají vymizet jen jazyky. K tomuto období vědci předpovídají výrazné změny také ve složení obyvatelstva v souvislosti s pokračujícím globálním oteplováním (čtěte: Devastující změny klimatu přivedou do Evropy obrovský počet migrantů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Budoucí britské stíhačky budou mít přelomový digitální systém, který paradoxně otestuje cestovní...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu