V jižní Asii byl objeven naprosto neznámý druh lidské řeči
Vesnice na severu Malajsie má pouze 280 obyvatel a její velkou zvláštností je, že místní spolu hovoří jazykem, který nebyl nikdy registrován. Lingvisté nově popsaný aslianský jazyk nazvali Jedek.
Aslianským jazykem mluví asi 14 menších skupin domorodých lidí v oblasti Malajského poloostrova. S celkovým počtem asi 50 tisíc lidí se řadí k menším jazykovým skupinám. Všechny tyto jazyky jsou si v základu podobné, přesto jsou v nich značné odlišnosti. Tyto domorodé jazyky ale pomalu zanikají, protože mladší generace přechází na Malajštinu.
Výzkumníci z Lundu v regionu dokumentovali jazyky jako součást projektu Tongues of the Semang (Jazyky Semangu), který byl zahájen v roce 2005 jako pokus o zachování zanikajících domorodých jazyků a tradic Malajského poloostrova.
Nový jazyk Jedek byl objeven náhodou, během dokumentování podobného jazyka s názvem Jahai. „Uvědomili jsme si, že přibližně polovina vesnice mluví jazykem, který je odlišný od toho, kterým mluví ostatní,“ vysvětlila výzkumná pracovnice Joanne Yager.
Většina obyvatel v této oblasti dokáže mluvit nejméně třemi jazyky. Běžně se dorozumívají jazykem Jedek nebo Jahai a k tomu umí Thajštinu nebo Malajštinu. Oblast je zajímavá tím, že i když zde neplatí prakticky žádné zákony, je zde téměř nulová kriminalita.
Na světě je dnes registrováno více než 6 000 jazyků, z nichž více než polovinou mluví pouze 20 % obyvatel naší planety. Podle zprávy UNESCO z roku 2015 by polovina světových jazyků mohla do konce století staletí zaniknout. V souladu s tímto varováním byl zahájen projekt jejich dokumentace.
Koncem století ale nemají vymizet jen jazyky. K tomuto období vědci předpovídají výrazné změny také ve složení obyvatelstva v souvislosti s pokračujícím globálním oteplováním (čtěte: Devastující změny klimatu přivedou do Evropy obrovský počet migrantů).