Ostrovní stát v Pacifiku měl v budoucnu zmizet z povrchu Země. Nová zjištění naznačují opak

 Země a Příroda 
19. února 2018 09:28 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ostrovní stát Tuvalu v Polynésii se překvapivě zvětšuje Internet
Polynéský ostrovní stát Tuvalu byl dlouho označován za jeden z prvních států, který se stane obětí globálního oteplování, které zvyšuje hladiny oceánů. Nejnovější výzkum k překvapení expertů prokázal, že se zatím děje pravý opak. Satelitní data totiž odhalila, že se rozloha ostrovního státu zvětšuje.

Ostrovní stát Tuvalu se nachází téměř na půli cesty mezi Austrálií a Havajskými ostrovy. Rozprostírá se na devíti atolech a na více než stovce útesových ostrovů. Vědci ještě nedávno tvrdili, že tento stát bude pravděpodobně jeden z prvních, které zaniknou vlivem zvyšující se hladiny moří.

Nový výzkum založený na leteckých a satelitních snímcích nasbíraných mezi léty 1971 a 2014 ale napovídá, že se pevninská rozloha státu spíše zvětšuje. Snímky podle vědců prokazují, že osm z devíti atolů má větší rozlohu než dříve a spolu s nimi také tři čtvrtiny menších útesových ostrovů.

Celkově byl nárůst pevniny vyčíslen na 2,9 procenta. Zajímavé na tom je, že pevnina se zvětšuje i přesto, že hladina okolních moří stále roste. Vědecký tým z univerzity v novozélandském Aucklandu v nové studii uvedl, že bude potřeba zásadně přehodnotit množství ohrožených zemí vlivem růstu hladiny oceánů.

„Lidé mají tendenci se domnívat, že tichomořské atoly jsou statické části pevniny, které jednoho dne budou zaplaveny. Nové důkazy ale jasně naznačují, že jsou geologicky aktivní a neustále se mění,“ uvedl ve studii výzkumník Paul Kench.

Hladina moře kolem ostrovů státu Tuvalu přitom stoupá dvakrát tak rychle, než je světový průměr, přibližně o 4 až 5 milimetrů za rok. Vědci vysvětlují, že pravidelné vlny a bouře mohou vynášet materiál směrem k ostrovu, což může dokonce více než jen kompenzovat ztráty způsobené erozí.

Vláda Tuvalu však upozorňuje, že problém není pouze v pevninské mase, ale například v pronikání slané vody do zdrojů pitné vody, a proto na současnou vědeckou studii připravuje odpověď.

Vědci také upozorňují, že studie nemá za cíl jakkoliv zlehčovat dopady růstu hladiny světového oceánu, ale pouze vědecky posoudit reálné dopady na velikost pevniny. Obyvatelé ostrovního státu Tuvalu tak mohou mít mnohem více času, než se předpokládalo, a je teoreticky možné, že k jeho reálnému „zmizení“ nemusí nikdy dojít.

Přes rostoucí hladiny oceánů není výjimkou, že se objevují také zcela nové části pevniny. Tyto případy ale jakkoliv nesouvisí s tím, co se děje na Tuvalu. Jsou totiž spojeny se sopečnou aktivitou a vědci již vypozorovali, že většinou do několika let opět zmizí díky silnému stupni eroze, které podléhají pórovité magmatické horniny.

I v této oblasti ale existují výjimky, jakou je například sopečný ostrov uprostřed Tichého oceánu, u kterého vědci předpokládali, že se během několika let rozpadne. Sto metrů vysoký ostrov, jenž vznikl teprve v roce 2014, nyní vědcům pomůže při studiu některých planet (Čtěte: Ostrov, který se před několika lety vynořil z moře, může pomoci s výzkumem Marsu).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47