Archeologové vykopali šest tisíc let starou sošku ženy. Podobá se Věstonické venuši

 Objevy 
09. února 2018 11:03 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Opava má nyní svou „malou venuši“ Internet
Zaměstnanci opavského archeologického ústavu vykopali více než šest tisíc let starou sošku ženy. Unikátní nález byl uskutečněn během záchranných archeologických prací v rámci plánované výstavby opavského obchvatu.

Podle archeologů jsou nálezy těchto sošek z období zhruba 4000 let před naším letopočtem běžné spíše na ve východních oblastech Evropy. U nás se tak jedná o jedinečnou výjimku. Plastika vyobrazuje postavu ženy z doby kamenné.

Předmět obrovské historické hodnoty byl objeven na serverovýchodní periferii Opavy v místě, kde probíhá výstavba městského okruhu. Vědci nyní pracují na vytvoření repliky sošky z keramického materiálu. V oblasti byla kromě sošky nalezena spousta dalších předmětů z různých období.

Za objevem stojí opět velká náhoda. Materiál z místa se hromadně odváží na místo, kde podléhá očištění a expertnímu ohledání. Na sošku narazili pracovníci po velmi dlouhé době, protože práce na místě byly ukončeny již loni v říjnu.

Soška nejspíše sloužila pro kultovní účely takzvané Hornoslezské kultury. Od ostatních podobných nálezů se značně liší tím, že je mnohem hubenější než sošky, které byly v minulosti na našem území nalezeny. Soška bude nyní pečlivě zdokumentována a následně představena veřejnosti.

Archeologický průzkum pod plánovanou silnicí začal v roce 2013 ve směru z Opavy na Malé Hoštice. Jeho cílem bylo najít jak případné archeologické předměty, tak munici z druhé světové války. Nálezy při výstavbě silnic nebo objektů jsou poměrně běžné. Počátkem letošního roku byl například v Brně objeven tábor římských legionářů (Čtěte: V Brně se našly zbytky vojenského tábora římských legionářů).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím