Galaxie v Andromedě nás v budoucnu nepohltí. Není tak velká, jak si vědci mysleli

Vědci se dříve domnívali, že Mléčná dráha zanikne
 Vesmír 
16. února 2018 10:55 / Internet
  4   0
Dříve se vědci domnívali, že sousední galaxie v souhvězdí Andromeda je mnohem větší než Mléčná dráha a že se jednoho soudného dne staneme její součástí. Nejnovější výzkum ukázal, že ve skutečnosti větší než naše galaxie není a že chmurné prognózy budoucnosti nejsou pravdivé.

Vědci vyvrátili dřívější předpoklady, které hovořily o tom, že naší Mléčnou dráhu jednou pohltí. Galaxie v Andromedě je spirální galaxie, která je od Země vzdálená přibližně 2,5 milionů světelných let v souhvězdí Andromedy.

Dříve se totiž odborníci domnívali, že sousední galaxie je nejméně dvakrát větší než Mléčná dráha. Současné prognózy počítaly s tím, že za 4 miliardy let může Galaxie v Andromedě Mléčnou dráhu pohltit. Z obou spirálních galaxií se měla stát jedna nepravidelná eliptická galaxie. Podle měření Dopplerova jevu se obě galaxie k sobě přibližují rychlostí asi 100 km/s.

V rámci nejnovějšího výzkumu vědci zjistili, že Galaxie v Andromedě má daleko méně temné hmoty, než se původně myslelo. Jde jen o třetinu toho, co bylo zjištěno v dřívějších pozorováních. Mylný předpoklad její velikosti vznikl na základě chybně vyhodnoceného množství temné hmoty, která galaxii obklopuje.

"Mysleli jsme si, že je tu jedna obrovská galaxie a naše Mléčná dráha je o něco menší. Tento scénář se ale teď kompletně změnil. Je úžasné, že jsme byli schopni přijít s novou metodou. Rázem se po 50 letech společného bádání zcela obrátilo chápání těchto galaxií," uvedl ve vědecké zprávě astrofyzik Prajwal Kafle, který se na výzkumu podílel.

Nový objev je výsledkem podrobného zkoumání rychlosti, která je potřebná pro únik z gravitace. Vědci se ve výzkumu opírají o známou rychlost, která je potřebná pro překonání gravitace Země.

Počátkem roku dosáhli astronomové značného pokroku ve výzkumu galaxií poté, co poprvé v historii objevili planety ve vzdálené galaxii (Čtěte: Vědcům se podařil neuvěřitelný objev. Poprvé v historii našli planety v jiné galaxii).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu