Galaxie v Andromedě nás v budoucnu nepohltí. Není tak velká, jak si vědci mysleli
Vědci vyvrátili dřívější předpoklady, které hovořily o tom, že naší Mléčnou dráhu jednou pohltí. Galaxie v Andromedě je spirální galaxie, která je od Země vzdálená přibližně 2,5 milionů světelných let v souhvězdí Andromedy.
Dříve se totiž odborníci domnívali, že sousední galaxie je nejméně dvakrát větší než Mléčná dráha. Současné prognózy počítaly s tím, že za 4 miliardy let může Galaxie v Andromedě Mléčnou dráhu pohltit. Z obou spirálních galaxií se měla stát jedna nepravidelná eliptická galaxie. Podle měření Dopplerova jevu se obě galaxie k sobě přibližují rychlostí asi 100 km/s.
V rámci nejnovějšího výzkumu vědci zjistili, že Galaxie v Andromedě má daleko méně temné hmoty, než se původně myslelo. Jde jen o třetinu toho, co bylo zjištěno v dřívějších pozorováních. Mylný předpoklad její velikosti vznikl na základě chybně vyhodnoceného množství temné hmoty, která galaxii obklopuje.
"Mysleli jsme si, že je tu jedna obrovská galaxie a naše Mléčná dráha je o něco menší. Tento scénář se ale teď kompletně změnil. Je úžasné, že jsme byli schopni přijít s novou metodou. Rázem se po 50 letech společného bádání zcela obrátilo chápání těchto galaxií," uvedl ve vědecké zprávě astrofyzik Prajwal Kafle, který se na výzkumu podílel.
Nový objev je výsledkem podrobného zkoumání rychlosti, která je potřebná pro únik z gravitace. Vědci se ve výzkumu opírají o známou rychlost, která je potřebná pro překonání gravitace Země.
Počátkem roku dosáhli astronomové značného pokroku ve výzkumu galaxií poté, co poprvé v historii objevili planety ve vzdálené galaxii (Čtěte: Vědcům se podařil neuvěřitelný objev. Poprvé v historii našli planety v jiné galaxii).