Záhadný parazitní druh vosy používá ostré hroty, aby se dostal z těla svého hostitele

Dendrocerus scutellaris popsali vědci z dochovaných exemplářů
 Objevy 
08. února 2018 09:39 / Internet
  5   0
Nově objevená parazitická vosa má na zádech velké pilovité trny, o kterých se vědci domnívají, že by mohly sloužit k rozpárání těla hostitele, aby ho vosa mohla opustit. Nově objevený druh byl vědecky popsán z dochovaných exemplářů shromážděných v londýském Natural History Museum.

Nově objevený druh vědci pojmenovali Dendrocerus scutellaris. Zvláštní parazitická vosa žijící v Kostarice je na hřbetní části těla vybavena pilovitými trny, kterými se pravděpodobně mladí jedinci prořezávají z těla svého hostitele. Vědci nikdy nedokázali nově objevený druh vosy ve volné přírodě pozorovat, proto jejich domněnka nemůže být ověřena.

Výzkumný tým se snažil shromáždit detaily o životě vosy na základě poznatků od jiných příbuzných druhů z rodu Dendrocerus. Nově objevený druh také patří mezi parazitoidy, tedy živočichy, kteří se vyvíjejí v těle nebo buňkách jiného organismu a na konci tohoto vývoje svého hostitele usmrtí.

Parazitoidi se dělí na dvě skupiny. Ektoparazitoidi pokládají svá vajíčka na svého budoucího hostitele, popřípadě v jeho blízkosti, takže se na něm larvy mohou živit zvenčí. Opakem jsou endoparazitoidi, kteří kladou svá vajíčka přímo do těla hostitele. Mezi tyto patří nejspíše i Dendrocerus scutellaris.

Ve skutečnosti ale mezi D. scutellaris a jeho příbuznými existují zřetelné rozdíly, zejména v pilovitých hrotech, který má nově objevený druh na hřbetu. Tento „nástroj“ může mít několik významů. Nejpravděpodobnějším z nich je, že slouží jako únikový nástroj při opouštění mrtvého těla hostitele.

Zatímco jejich praktiky mohou znít děsivě, parazitoidní vosy jsou pro člověka neškodné a dokonce mohou být i užitečné. V některých oblastech například pomáhají v zemědělství udržet přijatelný počet škůdců. Vědci se nyní budou snažit vypátrat živočicha v přírodě.

Existuje ale i řada nejrůznějších parazitů, které mohou závažným způsobem poškodit zdraví člověka. Nedávno byla například zveřejněna studie, která se zabývala jaterní motolicí, vážným parazitem, se kterým desítky let bojují veteráni z Vietnamu (čtěte: Veteráni z války ve Vietnamu bojují se zákeřným parazitem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Elegantní a hodně rychlý vůz. Čím ještě 508 Peugeot Sport Engineered na ženevském autosalonu zaboduje?

Dům a zahrada

Máte doma v garáži akumulátorovou čtyřkolku či skútr? Dejte si pozor na baterii

Cestování

Kulturní rozdíly stojí za to znát. Co byste nikdy neměli dělat ve Španělsku, abyste nenarazili?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu