Záhadný parazitní druh vosy používá ostré hroty, aby se dostal z těla svého hostitele

Dendrocerus scutellaris popsali vědci z dochovaných exemplářů
 Objevy 
08. února 2018 09:39 / Internet
  5   0
Nově objevená parazitická vosa má na zádech velké pilovité trny, o kterých se vědci domnívají, že by mohly sloužit k rozpárání těla hostitele, aby ho vosa mohla opustit. Nově objevený druh byl vědecky popsán z dochovaných exemplářů shromážděných v londýském Natural History Museum.

Nově objevený druh vědci pojmenovali Dendrocerus scutellaris. Zvláštní parazitická vosa žijící v Kostarice je na hřbetní části těla vybavena pilovitými trny, kterými se pravděpodobně mladí jedinci prořezávají z těla svého hostitele. Vědci nikdy nedokázali nově objevený druh vosy ve volné přírodě pozorovat, proto jejich domněnka nemůže být ověřena.

Výzkumný tým se snažil shromáždit detaily o životě vosy na základě poznatků od jiných příbuzných druhů z rodu Dendrocerus. Nově objevený druh také patří mezi parazitoidy, tedy živočichy, kteří se vyvíjejí v těle nebo buňkách jiného organismu a na konci tohoto vývoje svého hostitele usmrtí.

Parazitoidi se dělí na dvě skupiny. Ektoparazitoidi pokládají svá vajíčka na svého budoucího hostitele, popřípadě v jeho blízkosti, takže se na něm larvy mohou živit zvenčí. Opakem jsou endoparazitoidi, kteří kladou svá vajíčka přímo do těla hostitele. Mezi tyto patří nejspíše i Dendrocerus scutellaris.

Ve skutečnosti ale mezi D. scutellaris a jeho příbuznými existují zřetelné rozdíly, zejména v pilovitých hrotech, který má nově objevený druh na hřbetu. Tento „nástroj“ může mít několik významů. Nejpravděpodobnějším z nich je, že slouží jako únikový nástroj při opouštění mrtvého těla hostitele.

Zatímco jejich praktiky mohou znít děsivě, parazitoidní vosy jsou pro člověka neškodné a dokonce mohou být i užitečné. V některých oblastech například pomáhají v zemědělství udržet přijatelný počet škůdců. Vědci se nyní budou snažit vypátrat živočicha v přírodě.

Existuje ale i řada nejrůznějších parazitů, které mohou závažným způsobem poškodit zdraví člověka. Nedávno byla například zveřejněna studie, která se zabývala jaterní motolicí, vážným parazitem, se kterým desítky let bojují veteráni z Vietnamu (čtěte: Veteráni z války ve Vietnamu bojují se zákeřným parazitem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu