Stačilo sto let a polovina alpských ledovců je pryč. Glaciologové varují, že tento neblahý trend pokračuje!

Alpské ledovce tají závratnou rychlostí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
07. srpna 2019 13:43 / Internet
  3   0
Během poslední stovky let roztála více než polovina všech ledovců v Alpách, alarmující je však hlavně fakt, že většina z nich roztála od roku 1990. Podle expertů během dalších třiceti let zmizí drtivá většina všech ledovců, které se nachází v nadmořské výšce do 3500 metrů.

Glaciologové varují, že tání ledovců v Alpách je extrémní. Během posledních 100 let totiž roztálo přibližně padesát procent všech alpských ledovců, a tento neblahý trend i nadále pokračuje.

V budoucnu by tak mohlo v Alpách zbýt pouze 20 - 30 procent všech ledovců, protože všechny ledovce v nadmořské výšce do 3500 metrů během příštích třiceti let roztají. Tání ledovců se přitom nejvíce projevilo od roku 1990.

Vědecké sondy v ledovcích v Grónsku a Antarktidě naznačují, že v posledním století přibýval oxid uhličitý v atmosféře mnohem více, než v uplynulých osmi tisících letech, přičemž největší nárůst vědci zaznamenali od 80. let minulého století.

Vědci mají za to, že pokud se globální růst oxidu uhličitého v atmosféře nepodaří včas zastavit, alpské ledovce v jejich východní a střední části navždy zmizí. Tání se však zdaleka netýká pouze Alp, ale zasahuje prakticky všechna horská pásma na světě.

„Země jako Peru, Chile a Indie se ohledně zásobování vodou spoléhají na horské ledovce a mohly by se dočkat problémů. Tání permafrostu totiž může uvolnit nezměrné množství metanu, který výrazně přispívá ke skleníkovému efektu,“ upozornil italský glaciolog Renato Colucci. Dále čtěte: Největší ledovec světa se podle satelitních snímků dal do pohybu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Apple vyvíjí magnetickou baterii pro nabíjení iPhonů

Dům a zahrada

Připálené mléko se špatně čistí. I zdánlivě neodstranitelné připáleniny však lze úspěšně...

Cestování

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Zavřít reklamu